Skal ha brutt taushetsplikten over 20 ganger, blant annet i drapssak og om Ari Behn.

kommentarer Tips: Tips venn Skriv ut artikkelen

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips

Brudd på taushetsplikten

Straffelovens § 121:


«Den som forsettlig eller grovt uaktsomt krenker taushetsplikt som i henhold til lovbestemmelse eller gyldig instruks følger av hans tjeneste eller arbeid for statlig eller kommunalt organ, straffes med bøter eller med fengsel inntil 6 måneder.

       Begår han taushetsbrudd i den hensikt å tilvende seg eller andre en uberettiget vinning eller utnytter han i slik hensikt på annen måte opplysninger som er belagt med taushetsplikt, kan fengsel inntil 3 år anvendes. Det samme gjelder når det foreligger andre særdeles skjerpende omstendigheter.

       Denne bestemmelse rammer også taushetsbrudd m.m. etter at vedkommende har avsluttet tjenesten eller arbeidet».


§ 325:

Med Bøder straffes den Embeds- eller Bestillingsmand, der

1. viser grov Uforstand i Tjenesten, eller
2. foretager nogen Handling, der paa Grund af hans Stilling er ham forbudt, eller
3. under Udførelse af offentlig Tjeneste gjør sig skyldig i utilbørlig Optræden mod nogen, eller
4. i Anledning af Tjenesten gjør sig skyldig i utilbørlig Optræden mod foresatte eller underordnede, eller
5. udenfor Tjenesten udviser et Forhold, som gjør ham uværdig til eller virker nedbrydende paa den for Stillingen fornødne Tillid eller Agtelse,

       I Gjentagelsestilfælde eller under særdeles skjærpende Omstændigheder kan Straf af Tjenestens Tab anvendes.

(Dagbladet.no): En 57 år gammel politimann fra Hedmark politidistrikt er tiltalt for over 20 brudd på taushetsplikten.

Spesialenheten for politisaker mener ifølge NRK at den betrodde tjenestemannen har lekket sensitive etterforskningsopplysninger til VG og Se og Hør.

Utløst av drapssak
Det ble startet full etterforskning av 57-åringen da etterforskere av det mye omtalte dobbeltdrapet i Søndre Land i januar i år reagerte på at politiets egne bilder av de mistenkte dukket opp i VG i en tidlig fase.

- På bakgrunn av den henvendelsen startet våre etterforskere en relativt bred etterforskning opp mot registeret i politiet. Hvem som hadde vært inne og sett på saker, hven som hadde hatt tjenestebehov og så videre. Og gjennom det avdekket vi en mistanke mot den aktuelle tjenstemannen som da jobbet i et annet politidistrikt, sier Assisterende sjef i Spesialenheten for politisaker, Johan Martin Welhaven til NRK.

I tiltalen skal det også framgå at politimannen har gitt fra seg opplysninger om blant andre Ari Behn og Veronica Orderud.

- Slik vi ser det har han til dels erkjent de faktiske forholdene, men han har ikke erkjent straffskyld, og ikke erkjent å ha videreformidlet bildene. Det blir opp til oss å bevise i retten i februar, sier Welhaven til Dagbladet.no.

57-åringens forsvarer, Jens-Ove Hagen, sier mannen benekter å ha overlevert bilder til uvedkommende, men han erkjenner noen av de øvrige tiltalepunktene.

- Han mål har vært å korrigere opplysninger som er presentert ham fordi han syns det har vært viktig å få avkreftet gale mistanker, sier Hagen til NRK.

Saken mot politimannen skal for retten i februar neste år.

- En smule overdrevet
Ansvarlig redaktør i VG, Bernt Olufsen, ble kjent med tiltalen mot politimannen da han så Dagsrevyen i kveld.
Olufsen vil ikke kommentere denne spesifikke saken.

- Men på generelt grunnlag kan jeg si at politiets iver etter å finne kilder er en smule overdrevet.

Redaktøren mener det er slik et moderne informasjonssamfunn fungerer.

- Jeg kan ikke se at det eksisterer skadevirkninger på samfunnets bekostning. Det er jo et velkjent forhold at mediene skaffer seg informasjon på denne måten, sier han til Dagbladet.no.

Sjefredaktør Harald Haave i Se og Hør opplyser i kveld at han ikke er kjent med lekkasjebeskyldningene.

- Jeg kjenner ikke saken i det hele tatt, sier han.

SØK I SKATTELISTENE FOR 2008

 
Publisert tor 11.12.2008 kl. 20:30 (Oppdatert tor 11.12.2008 kl. 21:56)
kommentarer Tips: Tips venn

SØK I SKATTELISTENE FOR 2008