Breivik frykter nye kollisjoner.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
FRYKTER KEEPEREN: Marit Breivik frykter kollisjoner under kontringer med Romanias sweeperspillende keeper. VIDEO:BJØRN LANGSEM/DAGBLADET.NO
OHRID (Dagbladet.no): Det er ikke mange lag som kan kontre som Norge, og kontringsvåpenet blir som alltid viktig i gruppefinalen mot Romania i kveld.
Men der jentene nærmest kunne pælme ballen framover i blinde mot Ungarn, i visshet om at den havnet i klypene til en lagvenninne, er situasjonen en annen i kveld.
Bakerst hos Romania står nemlig veterankeeper Luminita Dinu - som ikke er helt som andre keepere.
- Sleip og rutinert
37-åringen stiller seg gjerne høyt oppe i banen for å snappe kontringsballer. Og når det kommer en motspiller stormende i motsatt retning, som regel med blikket festet på ballen, kan det gjøre fryktelig vondt å møte veggen i form av Luminita Dinu.
- De har en sleip, rutinert målvakt. Hun fungerer nærmest som en sweeper, og tar mange langballer. Derfor må vi være forsiktige, og helst bruke to og tre trekk i kontringene våre så hun ikke tar livet av kantspillerne våre, sier Marit Breivik.
Landslagssjefen er klok av skade, for om det ender med sammenstøt i kveld vil det ikke være første gangen.
- Hun har kollidert med spillerne våre før, bekrefter Breivik.
Verdens beste kontralag?
Ei som definitivt befinner seg i faresonen er Kari Mette Johansen. Den kjappe Larvik-kanten kontret inn fem scoringer på Ungarn, det morsomste av dem da hun startet fem meter bak Anita Görbicz, som likevel ga opp å holde følge.
- Det er vel litt holdningen hennes. Jeg trodde hun skulle presse meg der, men det virket som hun bare ga opp, sier Kari Mette til Dagbladet.no.
- Det ser ut som dere er bedre trent enn alle andre?
- Det virker nesten sånn, vi trener mye fysisk. Vi tør å trene hardt selv om det er mye kampaktivitet, sier hun.
En av Norges mange styrker er at det nærmest bugner over med gode kontringsspillere. For det er langt fra bare Kari Mette Johansen som skaffer Norge de såkalte «enkle» scoringene - for spillere som Linn-Kristin Riegelhuth, Camilla Herrem, Kristine Lunde og Tonje Larsen behersker også kunsten til fingerspissene.
- En stor motivasjon i forsvarsspillet er den store effekten vi får av det i kontraen. Mot Ungarn var det å bare å legge fram ballen, sier Marit Breivik.
Men i kveld gjelder det altså å være på vakt. Ellers risikerer jentene å møte veggen - bokstavelig talt.
PS! Norge er allerede klare for semifinale. Kveldens kamp blir derfor en ren gruppefinale.





















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen