Sparket ned fordi han hadde israelsk flagg. Reddet av unge muslimer.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
SPARKET NED: Sverre Martin Haug ble regelrett overfalt av en gruppe rasende demonstranter. MMS-foto: Harald S. Klungtveit
Foto: Eirik Helland Urke
MMS-Foto: Harald S. Klungtveit
MMS-Foto: Harald S. Klungtveit
MMS-Foto: Harald S. Klungtveit
MMS-Foto: Harald S. Klungtveit
MMS-Foto: Harald S. Klungtveit
MMS-Foto: Hans-Martin Thømt-Ruud
MMS-Foto: Hans-Martin Thømt-Ruud
Ved hjelp av tåregass og pepperspray har Politiet nå spredt folkemengden utenfor Stortinget. Men det har ført til at det nå er ulike grupper demonstranter flere steder i byen.
Tåregassen ligger tjukt over Oslo sentrum - spesielt i området rundt Karl Johans gate.
Overfalt eldre mann
På Egertorget bak Stortinget ble Dagbladet.no vitne til at en gruppe 5-6 demonstranter regelrett overfalt og sparket ned en eldre mann som bar på et israelsk flagg.
Sverre Martin Haug fikk beina sparket under seg, og ble tildelt flere slag da han lå på bakken. Situasjonen så svært alvorlig ut før to unge muslimske menn grep inn og fikk reddet mannen unna de rasende demonstrantene.
Reddet av to muslimer
De to fikk trukket ham unna og i sikkerhet inne på en Mc Donalds-restaurant. Gruppen med demonstranter sputtet og skrek mot den gamle og forslåtte mannen.
- Jeg er ikke en gang jøde, konstanterte Haug før han kom seg i sikkerhet.
- Hadde det ikke vært for de to unge muslimske mennene, kunne det gått ordentlig ille, sier han til Dagbladet.no.
Kaster brannbomber
Det er også rapportert at en pressefotograf skal være slått ned av demonstranter. En annen gruppe demonstranter har kastet molotov coctail mot politiet og pressefolk. En person tok fyr, men han ble slukket umiddelbart, melder en av våre journalister på stedet.
På Egertorget er det også satt av store mengder fyrverkeri.
Det hersker fullt kaos, og demonstranter og ulike folkegrupper løper i gatene rundt Stortinget. Luften er full av tåregass.
Ruller brennende søppelbøtter
En gruppe demonstranter forskanset seg ved Kirkeristen, og har tent på paller og søppelspann som kastes mot politiet.
- Det hagler stålrør, flasker, stein og alt som kan kastes mot politiet. Jeg har aldri sett slike tilstander i Oslo før, melder en av våre reportere som følger situasjonen på Karl Johans gate.
Det pågår regelrette gatekamper mot politiet flere steder langs paradegaten i hovedstaden. Politiet avfyrer store mengder tåregass for å hindre at demonstrantene forskanser seg.
Bråk ved ambassaden
Det er også bråk ved den israelske ambassaden i Parkveien i Oslo. En stor gruppe demonstranter kaster stein og andre gjenstander mot politiet, som svarer med store mengder tåregass.
Demonstrantene har også gått løs på omkringliggende bygninger, blant annet skjønnhetssalongen til kjendisstylisten Jan Thomas, som også ble ramponert under en anti-israelsk demonstrasjon 29. desember.
Men ved 19.00-tida kunne vår reporter på stedet melde om at politiet hadde fått kontroll, og jaget de fleste demonstrantene fra området rundt ambassaden.
Dagbladet kommer med mer.





















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen