Men Gilbert og Fosse fikk heltevelkomst i Egypt.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
Mads Gilbert og kollega Erik Fosse har jobbet på sykehus i Gaza siden nyttår. Foto: Majed Hamdan/SCANPIX
Der ble de mottatt som helter og omsvermet av verdenspressen.
- Vi er ikke helter, sier Mads Gilbert ifølge TV2.
- Jeg føler meg heller ikke som en helt, sier Fosse som betegner oppholdet i Gaza som «meningsfylt».
— Men de er glade og lettet og gleder seg til å komme i kontakt med familiene sine, sier Jensen.
Dette er andre gangen de to legene forsøker å komme seg ut av den krigsherjede byen.
Etter planen skulle de to norske legene Erik Fosse og Mads Gilbert forlate Gaza på torsdag. De skulle reise ut i en kolonne sammen med 10-15 pasienter som skulle transporteres ut av Gaza.
Denne kolonnen ble imidlertid stoppet.
Årsaken var at det ikke var ansett som trygt å reise ut av Gaza over grensa til Egypt.
Mellom klokka 13.00 og 16.00 i dag var det bombestans i Gaza i dag.
Fosse og Gilbert har jobbet ved al-Shifa-sykehuset på Gazastripen siden nyttår. Der har de gitt akuttmedisinsk hjelp til sårede palestinere døgnet rundt samtidig som de har fungert som pressebyrå for hele verden.
Nye norske leger
Arab er til vanlig lege ved Ullevaal universitetssykehus. Han skal hjelpe de sårede på Gazastripen sammen med kollega Johannes Brattebø fra Voss sykehus, melder NTB.

























Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen