Trosser Giske.

kommentarer Tips: Tips venn Skriv ut artikkelen

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips

Vil du ha politisk reklame på TV?

 Nei
 Ja, med visse restriksjoner.
 Ja
Se resultatet
TV 2 ønsker å vise politisk reklame på TV-skjermen, og skal nå gå i gang med å selge reklametid. Kringkastingsloven har forbud mot dette.

Ifølge Dagens Næringsliv informerte TV 2 onsdag Kulturdepartementet om at kanalen vil bryte reklameforbudet som er nedfelt i kringkastingsloven.

Årsaken er at menneskerettighets- domstolen i Strasbourg i desember fastslo at det norske forbudet mot politisk reklame er i strid med ytringsfrihets- bestemmelsene i menneskerettighets- konvensjonen.

— Vi har vurdert dommen slik at loven som gir et forbud mot politisk reklame i Norge ikke lenger er gyldig. Det er nokså opplagt at dommen vil bli stående, og at det nå er en annen rettstilstand i Norge, sier TV 2-sjef Alf Hildrum.

Regjeringen er uenig i dommen, og vil trolig anke, men det vil trolig kunne gå minst ett år før en slik ankebehandling kan finne sted, slik at en eventuell omgjøring av dommen ikke vil finne sted før etter stortingsvalget til høsten.

Kulturminister Trond Giske (Ap) sier at det per i dag ikke foreligger noen rettskraftig dom, og understreker at han ikke vil akseptere at TV 2 begynner med politisk TV-reklame. (NTB)

SØK I SKATTELISTENE FOR 2008

 
Publisert tor 29.01.2009 kl. 08:02 (Oppdatert tor 29.01.2009 kl. 08:07)
kommentarer Tips: Tips venn