Omid betyr håp for iranere, men er et omen for de som frykter atomvåpen.

kommentarer Tips: Tips venn Skriv ut artikkelen

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
PÅ INSPEKSJON: Her inspiseres romfartsprogrammet av irans president i august i fjor. Det er foreløpig ikke kommet offisielle bilder fra satellittoppskytningen i natt. Foto: REUTERS/FARS NEWS

PÅ INSPEKSJON: Her inspiseres romfartsprogrammet av irans president i august i fjor. Det er foreløpig ikke kommet offisielle bilder fra satellittoppskytningen i natt. Foto: REUTERS/FARS NEWS

Værmelding for Teheran

I dag I morgen Fredag Lørdag
SkyetEnkelte regnbyger, perioder med solHalvskyet11°Sol13°

Teheran, Iran


Irans første egenkonstruerte satellitt ble sendt opp i bane i dag, ifølge flere iranske medier.

Oppskytningen skjedde samtidig som landet feirer at det er 30 år siden den islamske revolusjonen.

Satellitten har fått navnet Omid, som er persisk for «håp». Den ble sendt opp i verdensrommet med en rakett av typen Safir.

Formålet med satellitten er forskning og telekommunikasjon. Men teknologien som brukes til å skyte raketter opp i verdensrommet, kan også anvendes til å utvikle bæreraketter for atomvåpen.

Oppskytningen vil derfor trolig skape uro blant vestlige land som frykter at Iran i hemmelighet forsøker å bygge kjernefysiske våpen.

Selv insisterer iranerne på at landets atomforskning kun har fredelige formål.

(NTB)

 

SØK I SKATTELISTENE FOR 2008

 
Publisert tir 03.02.2009 kl. 07:36 (Oppdatert tir 03.02.2009 kl. 07:44)
kommentarer Tips: Tips venn