Men kan stille i VM.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
Men løperne vil likevel kunne stille til start under VM i Liberec om to uker, skriver Expressen.
«Vanntette» bevis
De fem løperne skal ha testet positivt for EPO mot slutten av sist sesong. Rasmus Damsgaard, som er medisinsk ansvarlig i det internasjonale skiforbundet (FIS), slo i november fast at bevisene var «vanntette».
Damsgaard skal ha fått støtte av den svenske dopingeksperten Bengt Saltin.
Grunnen til at løperne ikke blir utstengt, skal være at FIS og det internasjonale antidopingbyrået WADA er uenige om grensene for når en utøver skal kunne bli tatt for EPO.
Og FIS ønsker ikke å gå til det skritt å utestenge løperne på egen hånd. Meningen er at FIS og WADA skal samstemme disse verdigrensene i løpet av 2009, men det vil ikke skje før VM starter, ifølge Expressen.
Holdt hemmelig
Navn og nasjonalitet skal ha vært holdt hemmelige, men Expressen hevder nå å vite hvilken nasjonalitet det er snakk om.
Bengt Saltin vil ikke kommentere løpernes nasjonalitet, men er overbevist om at de fem har dopet seg på EPO.
- Våre tester er bedre enn WADAs. Faktum er at flere idrettsmenn har blitt utestengt på 2000-tallet på et betydelig svakere grunnlag enn det vi har på disse fem løperne, sier Saltin.
Ifølge Saltin er dette utøvere har kapasitet til å ta medalje i VM i tsjekkiske Liberec. Den svenske landslagssjefen Joakim Abrahamsson sier til Expressen at han har ventet på dette.
- Jeg håper virkelig at FIS og WADA løser dette før VM starter, sier Abrahamsson.
Verken det russiske skiforbundet eller det russiske antidopingbyrået har ønsket å kommentere saken. Skiskyttersporten har blitt rammet av sin dopingsak i opptakten til VM i Sør-Korea. Nå kan det se ut som om langrennssporten lider samme skjebne.

HALVOR H. BYFUGLIEN

Tips:















