KOM SEG AV GÅRDE: Trond F Plogvold påvei inn på T-banen som endelig kom. Foto: BJØRN LANGSEM
VENTER: Passasjerer venter på T-banen på Nationaltheatret stasjon, der det er stans i trafikken i morgentimene mandag. Foto: HEGE LØVDAL GULSETH
(Dagbladet.no): Det har i morgentimene mandag vært full stans i T-banetrafikken mellom Majorstua og Stortinget i Oslo. Stansen skjedde i halv ni-tida, og titusenvis av morgenpendlere er berørt. Trafikken er nå i gang igjen på flere strekninger.
- Stansen kommer av at snøen pakkes sammen inne i sporet under strømskinna, noe som gjør at togene får for lite strøm. Vi har nå folk på stedet som måker, opplyser informasjonssjef Bjørn Rydmark i Oslo T-banedrift til Dagbladet.no.
Det er fremdeles forsinkelser en del timer etter stansen.
- Akkurat nå jobber vi med å få ut plogmateriell til linjene
østover, og regner med at linjene 2,3 og 4 østover vil kunne åpne innen
en time. Samtidig planlegger vi å ha tilbud om busstransport østover
fram til klokka 18, for å sikre at alle kommer fram, sier Rydmark i ca kl. 11.15.
Måtte evakueres Slik går trafikken nå, ifølge skriver Oslo T-banedrift sine hjemmesider:
• Fra ca kl 10.15 går linje 5 som normalt mellom Storo og Vestli i begge
retninger, men forsinkelser må påregnes.
• Linje 2 og 3 vestover snur på Helsfyr. betjener strekningene mellom
Ellingsrud og Helsfyr og Mortensrud og Helsfyr.
• Linje 1 snur på Majorstuen, og betjener strekningen mellom Majorstuen og
Frognerseteren.
• Linje 4/6 går som normalt, men med forsinkelser.
• 17 busser er satt inn for linje 2 og 3 på de strekningene som ikke betjenes
med tog.
Det planlegges med halvtimes ruter inntil videre, opplyser Rydmark.
Et t-banetog måtte evakueres fra Majorstua etter at det sto fast et stykke inne i tunnelen. Passasjerene ble evakuert gjennom et annet tog som kjørte inntil.
Tre tog måtte også evakueres ved Hellerud stasjon, og evakueringen skjedde uten problemer, sier Rydmark. På et av togsettene skal det ha blitt røykutvikling, men dette er ikke knyttet til snøproblemene.
Har du bilder fra problemene i kollektivtrafikken mandag morgen? Send MMS til 2400 eller e-post til 2400@dagbladet.no.
Forsinkelser på togene Kollektivtransporten har også hatt store problemer i løpet av helga etter kraftig snøfall. NSB opplyser i dag at det har vært noen forsinkelser og innstillinger i morgentimene, spesielt på Vestfoldbanen og på strekningen Kongsberg-Eidsvoll.
- Det har vært dårlig brøytet noen steder, og noen tog har ikke tålt å få mye snø opp under seg. Det har først og fremst ført til forsinkelser, opplyser informasjonssjef Åge-Christoffer Lundeby i NSB til Dagbladet.no.
Jernbaneverket noe mannskapsproblemer mandag morgen, og forsinkelser og problemer forplanter seg over hele Oslo-området.
— Det som skjer, er at det dannes is under togene, og når
de kjører inn i sporvekslerne, faller det av store isklumper. Selv om det er
varmeelementer i vekslerne, greier de ikke å ta unna de store isklumpene på så
kort tid. Derfor må vi ut og fjerne dem manuelt, sier informasjonssjef Kjell
Bakken i Jernbaneverket til NTB.
Dagbladet.no følger situasjonen.
SNØEN STANSET STRØMMEN: Problemene bestod av at snøen pakket seg mellom skinnegangene slik at T-banen ikke fikk strøm nok
. Foto: BJØRN LANGSEM
FLYKTET FRA T-BANEN:
Mange ventet på trikken utenfor Tinghuset i Oslo mandag morgen. Snøen som kom i helgen i tillegg til problemer med T-banen i Oslo gjorde at mange i stedet prøvde å komme med trikker og busser i stedet, noe som forårsaket kaos og fulle trikker og busser.
Foto: Bjørn Sigurdsøn / SCANPIX
Helge Solum Larsen er under politiets kontroll på sykehuset der han er innlagt til behandling. Han er fratatt telefonen og kan ikke kommunisere med andre uten avtale med politiet.