Første siden Salvador Allende for 37 år siden.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips

Værmelding for Havana

I dag I morgen Fredag Lørdag
Lettskyet26°Lett regn28°Torden og regn27°Torden og regn26°

Havana, Cuba


Chiles president Michelle Bachelet innledet onsdag det første chilenske presidentbesøket på Cuba siden Salvador Allende var der for 37 år siden.

- Vi håper besøket bidrar til mer regional integrasjon og politisk dialog, sa hun da hun landet i Havana sent tirsdag kveld.

Hun møtte president Raúl Castro i Revolusjonspalasset onsdag, men det er uklart om hun får møte Fidel Castro slik hun ønsket.

Under møte med Castro ble det undertegnet en rekke bilaterale avtaler om samarbeid på kultur og økonomi, blant annet en om bioteknologisk samarbeid.

Hjemme i Chile er hun blitt kritisert for ikke å ha lagt inn et møte med dissidentene mens hun er på Cuba.

Dissidentene selv sier det er nedslående at hun, som selv var offer for et diktatur i Chile, kommer på besøk til et annet diktatur og ikke vil vise solidaritet med dem.

Den sosialistiske presidenten Salvador Allende var en nær venn av Fidel Castro og besøkte Cuba flere ganger, sist i 1972, året før han døde under det blodige kuppet som de chilenske generalene gjennomførte 11. september 1973.

Bachelets far, som selv var general, men motstander av kuppet, døde etter å ha blitt torturert, og Bachelet selv ble fengslet før hun fikk reise i eksil.

(NTB)