Støre fortviler over Martine-saken.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
FORTVILER: Utenriksminister Jonas Gahr Støre måtte svare på spørsmål om Martine-saken i Stortinget i dag. Foto: SCANPIX
DREPT: Martine Vik Magnussen ble drept i London i fjor. Foto: REUTERS
ETTERSØKT: Farouk Abdulhak rømte fra England og vil ikke bli utlevert.
I dag måtte han svare på spørsmål fra Fremskrittspartiets utenrikspolitiske talsmann Morten Høglund på Stortinget.
Rømte til Jemen
Han ville vite hva utenriksministeren gjør videre. Håpet om å få utlevert drapsmistenkte Farouk Abdulhak henger i en tynn tråd ettersom verken Norge eller Storbritannia har noen form for utleveringsavtale med Jemen, landet hvor Abdulhak rømte til i mars i fjor.
- Vi fortsetter det diplomtatiske arbeidet, svarte Støre.
Da han møtte pressen etter debatten ga han uttrykk for at han var fortvilt over situasjonen.
- Det burde være en utleveringsavtale, men det er ikke noe vi kan knipse i fingrene for å få, sa Støre.
Samtidig var han bestemt på at han ikke gir seg selv om veien videre er vanskelig.
- Vi har ingen tvangsmidler overfor Jemen.
Risikerer dødsstraff
Dersom Abdulhak stilles for jemenittisk rett risikerer han å få dødsstraff dersom han blir dømt for drapet på den norske studenten.
Mandag ble det klart at myndighetene i Jemen sier endelig nei til en utlevering av drapssiktede Farouk Abdulhak (21).
Abdulhak er siktet for å ha drept og voldtatt Martine Vik Magnussen (23) i London.
Med mindre den siktede 21-åringen forlater hjemlandet og blir tatt i et annet land, vil han ikke bli stilt for retten for drapet på den norske studenten.
Verken britiske eller norske myndigheter ønsker at saken kommer for retten i Jemen, ettersom Abdulhak dermed risikerer dødsstraff.
Fortsetter samarbeidet
Støre sa i dag at han ikke har planlagt å reise til Jemen med det første, men at han fortsetter samarbeidet med britene.
- Helt siden denne tragiske hendelsen skjedde har vi vært i kontakt med politiet og myndighetene. Vi fortsetter å holde kontakten.
Han ville imidlertid ikke si noe om hvor høyt Utenriksdepartementet prioriterer denne saken.
- Jeg vil ikke rangere den. Men jeg har sympati med fortvilelsen familien har.



















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen