Én million bredbåndskunder rammet .com-feil.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips

Domain Name Server (DNS)

Hovedoppgaven til en DNS-tjener er å konvertere mellom domenenavnet og en IP-adresse.

Hver enhet på et datanettverk og på internett har en egen IP-adresse som fungerer som dens identitet.

Når du taster inn en nettadresse i nettleseren din, blir denne slått opp i en DNS-database og konvertert til den korresponderende IP-adressen.

Kilde: Wikipedia
(Dagbladet.no): Telenors bredbåndskunder hadde i ettermiddag trøbbel med å komme seg inn på utenlandske nettsider.

Dette skyldes at en av selskapets navneservere har problemer, ifølge regional informasjonssjef i Telenor Knut Sollid.

En navne- eller DNS-server (se faktaramme) har som oppgave å oversette domenenavnet til den korrekte IP-adressen.

- Navneserverproblemer gjør at noen av våre kunder som prøver å gå inn på .com-domener, opplever at de ikke får kontakt, sa Sollid til Dagbladet.no tidligere i dag.

Klokka 16 melder selskapet at feilen ble rettet opp i halv tre-tiden.

- Vi hadde problemer i cirka 2,5 time før det, opplyser Sollid.

Selskapet har omkring én million bredbåndskunder i Norge. Det er på nåværende tidspunkt ikke kjent hvor mange som hadde nett-trøbbel.

- I teorien kan alle våre kunder være rammet av dette, sier Sollid og legger til:

- Vi får håpe at folk heller kommer seg ut i det fine været, istedenfor å sitte inne foran en datamaskin.

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips