Mørtvedt Jerkel nominert til «Årets hest».
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
Fakta: Mørtvedt Jerkel
Født: 2001
Kjønn: Hingst
Farge: Svart
Rase: Kaldblodstraver
Fødeland: Norge
Avstamming: Lome Elden (far), Mørtvedt Jerkila (mor)
Eier: Jarle & Marianne Wik
Oppdretter: Per Mørtvedt
Trener: Morten Wik/ Ola Engevold
Oppasser: Ole Tom Nyborg
Kusk: Jim Frick/ Gunnar Austevoll
Meritter 2008:
15 starter: 7- 2- 2- 4, beste kilometertid: 1.21,2 (autostart), prispenger: kr 1.374.421,-
Av Mørtvedt Jerkelds sju seire er tre i utlandet, herunder den kanskje største — Nordisk Mesterskap i Åbo, som også ga sammenlagtseieren i Nordisk Elitkamp. Også seieren i Trøndelagspokalen — Bork Rigels Æresløp henger høyt.
Hestegalla 2009:
• Dette er første gang hele hestesporten samles for å hedre de beste prestasjonene i året som har gått.
• Det
er Norges Rytterforbund, Norsk Jockeyklub, Norsk Hestesenter, Det
Norske Travselskap og Norsk Rikstoto som står bak Hestegalla 2009.
• I
løpet av kvelden vil det bli utdelt 15 priser. Hver enkelt
organisasjon vil hedre sine egne utøvere, og er i tillegg representert
med nominerte utøvere.
• Det vil også bli delt ut en fellespris som er «Årets hest». Publikum vil få mulighet til å stemme på «Årets hest» via SMS.
• Prisen er et vakkert hestehode, formgitt og utført i tre av kunstneren Angelina Engelsen.
• Hestegallaen vil bli et årlig arrangement.
• Formålet er å samle de ulike organisasjonene for å hedre de gode prestasjoner og feire hverandre i en felles ramme.
Les mer på Hestegalla.no
Stem på «Årets hest» under Hestegallaen:
Du har muligheten til å stemme frem din favoritt blant de nominerte hestene til .
For å stemme på hesten du mener fortjener tittelen Årets Hest, sender du en SMS med følgende tekst:
HEST [din kandidat]
Folkets stemmer vil telle 50 prosent, det samme vil fagjuryens.
De nominerte er:
Bessemeind`s Casino (sprangridning)
Hva er årets hest?
(Dagbladet.no): For første gang har hovedorganisasjonene for hestesport i Norge - Norges Rytterforbund, Norsk Jockeyklub, Norsk Hestesenter, Det Norske Travselskap og Norsk Rikstoto - gått sammen om å arrangere de firbeintes svar på Idrettsgallaen.
Hestegalla 2009 går av stabelen på Radisson SAS Scandinavia Hotel i Oslo lørdag 28. februar, hvor 430 gjester skal feire året som har gått i norsk hestesport.
Kategorien «Årets hest» er en av 15 priser som skal deles ut, og Dagbladet.no vil i samarbeid med arrangørene presentere de seks nominerte hestene.
Prisen er både prestisjetung og spesiell, ettersom publikums stemmer teller like mye som fagjuryens (se prosedyre for stemmegivning i faktaboks).
I dag presenterer vi kaldblodstraveren Mørtvedt Jerkel; en hest med et kosthold utenom det vanlige.
Kvikner til over grøtfatet
Mørtvedt Jerkeld er nemlig ikke som andre hester som elsker havre, høy og gulrøtter.
Livretten til Mørtvedt Jerkeld er grøt. Det får han hver eneste kveld.
- Han er en rolig kar, men når det er grøt på gang kvikner han til. Han får rett og slett ikke nok grøt, sier treneren Morten Wik.
Det at Mørtvedt Jerkeld elsker grøt har også hjulpet hesten når han er ute på lange reiser. Tidligere ville han nesten ikke drikke når han var ute på tur.
Suppe med grøtsmak
- Vi slet forferdelig med å få i ham nok drikke. Så tenkte vi på grøten. Derfor har jeg begynt å lage ei tynn suppe, som smaker som grøt. Da drikker han greit ti liter om dagen. Dette har også resultert i mange seirer i Sverige. Problemet med veskebalansen er helt borte, sier en glad trener.
Mørtvedt Jerkeld liker å ta livet med ro. Det er ikke mange hyss han finner på i løpet av en dag.
- Jeg pleier å sammenligne ham med oksen Ferdinand. Når Mørtvedt Jerkeld er ute i luftegården virker det som han står og filosoferer. De få gangene han kvikner til er når han møter Moe Odin. Han hater Moe Odin både privat og i løpsbanen. De hadde en skikkelig krangel på transporten en gang. Siden har han hatet Moe Odin, sier Morten Wik.
Renslig
Mørtvedt Jerkeld liker heller ikke å bli møkkete. Derfor går det bestandig dårlig når det er sølete bane.
- Han er fin på det og liker ikke å bli møkkete. Bare det er bløtt på stallgulvet, prøver han å unngå denne. Han kan også være spesiell når vi trener. Han går veldig sakte, men hvis jeg går ut av vogna og går bak, øker han farten med en gang. Da går han så fort at jeg må hoppe opp i vogna igjen. Det virker som han liker å vite hvor jeg er, sier Morten Wik.
Foran årets sesong virker alt til å være normalt. Han har trent fint hele veien. Han har fått to hurtigarbeider i kroppen og det blir ikke lenge før det blir årsdebut, sier Morten Wik.




















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen