Hattestad revansjerte 2007-vraking med gull.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
Vigen Hattestad har vært sesongens klart beste sprinter og har derfor måttet leve med et enormt favorittstempel foran VM-sprinten.
- Jeg har prøvd å distansere meg litt fra det, men i går under pressekonferansen kom følelsen av at det er litt større med VM enn verdenscup. Det var mye nerver i natt opg i dag tidlig, så det var utrolig deilig å lykkes, sier han til NRK.
Revansjerte vraking fra '07
Foran VM i Sapporo ble han vraket, og var reserve under sprinten. Den skuffelsen brukte han som motivasjon foran dagens løp. Og for å mane fram de rette følelsene, brukte han musikk:
- Jeg hørte på litt musikk, som jeg hørte på i Sapporo for to år siden for å få tilbake følelsen jeg hadde da, for å vekke revansjelysten og killerinstinktet, forteller Ola Vigen Hattestad.
Kanskje et triks han har plukket opp fra Petter Northug, som psyket seg opp til skiathlom-seieren ved å se fallet sitt fra Sapporo på video?
Allerede i morgen er det klart for sprinternes stafett. I motsetning til dagens fristilsprint, går den i klassisk.
- Jeg har vel et håp, eller en plan om å gå i morgen. Jeg har en plan om å ta det rolig, men jeg vet ikke helt hva som skjer videre her nå, sier Vigen Hattestad.
Fornøyd Kjølstad
Johan Kjølstad var også strålende fornøyd etter å ha tatt sølvmedalje.
- Det er utrolig stort å ta medalje i VM. Det har vært
hovedmålet hele sesongen, og da er det utrolig artig å lykkes akkurat i dag,
sier Kjølstad til NRK.
Han lå tett på Hattestad inn på oppløpet, men klarte aldri å ta seg forbi.
- Jeg hadde et håp om å ta ham. Jeg følte meg pigg hele veien, men ble felt av litt taktiske ting, men det er uansett kjempemorsomt med to nordmenn i toppen, fortsetter Kjølstad.
- Jeg hadde et håp om å ta ham. Jeg følte meg pigg hele veien, men ble felt av litt taktiske ting, men det er uansett kjempemorsomt med to nordmenn i toppen, fortsetter Kjølstad.
Jon Kristian Dahl, Jens Arne Svartedal og Tor Arne Hetland ble alle slått ut i kvartfinalen.
Ingen jenter i finalen
Ingen av de norske jentene kom seg til a-finalen.
Marit Bjørgen, Celine Brun-Lie og Marthe Kristoffersen røyk alle ut i semifinalen. Men ingen av dem hadde en sjanse mot svenske Charlotte Kalla i b-finalen. Kalla falt to ganger i sitt semifinaleheat.
Astrid Uhrenholdt Jacobsen og Maiken Caspersen Falla kvalifiserte seg ikke i prologen i formiddag.
Vi fulgte sprinten heat for heat:
Finaler menn:
A-finale:
Gull: Hattestad (NOR) 3.00,8
Sølv: Kjølstad (NOR) + 0,4
Bronse: Morilov (RUS) + 1,0
4. Cologna (SUI) + 2,1
5. Hellner (SWE) + 2,3
6. Razym (CZE) + 2,7
B-finale:
7. Saarepuu (EST) 3.08,3
8. Scola (ITA) + 0,4
9. Petukhov (RUS) + 1,8
10. Miranda (FRA) + 2,7
11. Rotsjev (RUS) + 7,2
12. Newell (USA) + 11,4
Finaler kvinner:
A-finale:
Gull: Follis (ITA) 2.39,3
Sølv: Randall (USA) + 0,6
Bronse: Muranen (FIN) + 0,7
4. Matvejeva (RUS) + 1,7
5. Ingemarsdotter (SWE) + 3,8
6. Olsson (SWE) + 5,9
- Jeg synes det var bra at Follis vant. Hun har vist at hun er en god skøytesprinter. Det er bedre at hun vant enn hun svenske som tok plassen min, sier Marthe Kristoffersen med et lurt smil til NRK.
- Jeg synes det gikk litt tungt i prologen. Var litt nervøs og det pleier jeg ikke å være. Må alltid gire meg opp før løp, men det måtte jeg ikke i dag, sier Celine Brun-Lie til NRK.
- Jeg hadde håpet på tre i a-finalen i stedet for b-finale. Må skryte litt av Celine og Marthe som går i sitt første mesterskap, mens jeg er den som leverer litt under pari. Helt grei dag, men skulle absolutt vært i a-finalen, sier Marit Bjørgen til NRK.
B-finale:
7. Kalla (SWE) 2.43,1
8. Prochazkova (SVK) + 2,2
9. Kristoffersen (NOR) + 4,2
10. Bjørgen (NOR) + 4,5
11. Korosteleva (RUS) + 4,6
12. Brun-Lie (NOR) + 6,8
Semifinaler menn:
Heat 2:
1. Hattestad (NOR) 3.04,1
2. Hellner (SWE) + 0,8
3. Miranda (FRA) + 1,2
4. Rotsjev (RUS) + 1,5
5. Newell (USA) + 1,5
6. Petukhov (RUS) + 3,4
Heat 1:
1. Kjølstad (NOR) 3.03,7
2. Morilov (RUS) + 0,2
3. Razym (CZE) + 0,2
4. Cologna (SUI) + 1,2
5. Scola (ITA) +23,4
6. Saarepuu (EST) + 25,0
Semifinaler kvinner:
• De to svenskene som ble nummer tre i hvert sitt heat går videre til A-finalen på tid: Anna Olsson og Ida Ingemarsdotter.
Heat 2:
1. Follis (ITA) 2.44,2
2. Muranen (FIN) + 0,3
3. Olsson (SVE) + 0,8
4. Kristoffersen (NOR) + 1,9
5. Protsjazkova (SVK) + 5,2
6. Korosteleva (RUS) + 7,5
- Ja, jeg måtte bare prøve å gå så fort jeg kunne, men sånn er det. Jeg skal vinne B-finalen, lover Marthe Kristoffersen til NRK etter løpet.
Heat 1:
1. Randall (USA) 2.43,2
2. Matvejeva (RUS) + 0,4
3. Ingemarsdotter (SVE) + 0,5
4. Brun-Lie (NOR) + 3,4
5. Bjørgen (NOR) + 3,8
6. Kalla (SVE) + 4,1
• Charlotte Kalla falt to ganger i løpet av kvartfinalen.
Kvartfinaler menn:
Heat 5:
1. Petukhov (RUS) 2.59,6
2. Hellner (SVE) + 1,2
3. Scola (ITA) + 1,8
4. Miranda (FRA) + 1,9
5. Hetland (NOR) +2,0
6. Fredriksson (SVE) + 9,6
• Heatet gikk lynraskt, og Scola og Miranda går videre som «lucky loosers». Dermed er Jon Kristian Dahl ute.
- Skulle gjerne vært med selv også. Gikk så fort at jeg ikke klarte å gå fortere. Håper at Pethukov har gått i fra seg nå, sånn at de andre kan ta han, sier Tor Arne Hetland til NRK.
Heat 4:
1. Rotsjev (RUS) 3.04,7
2. Newell (CAN) + 0,0
3. Pasini (ITA) + 0,0
4. Svartedal (NOR) + 1,2
5. Strandvall (FIN) + 2,1
6. Wenzl (TYS) + 3,3
- Det er ikke helt min disiplin. Jeg er ikke god nok i fristil, men det er morsomt å være med, sier Jens Arne Svartedal til NRK.
Heat 3:
1. Hattestad (NOR) 3.03,2
2. Saarepuu (EST) + 0,2
3. Jönsson (SVE) + 0,4
4. Pasini (ITA) +1,0
5. Kummel (EST) + 2,3
6. Onda (JPN) + 2,7
- Greit. Litt krangling om posisjoner. Jeg fikk luke, så det gikk greit, sier Ola Vigen Hattestad til NRK.
• Svenskenes favoritt Emil Jönsson hektet og ble seinere stengt inne på vei inn på oppløpet. Han kom voldsomt på de siste meterne, men klarte ikke Saarepuu, og er dermed slått ut. Tida hans holder ikke mot Jon Kristian Dahl og Göring fra første heat.
Heat 2:
1. Morilov (RUS)
2. Razym (CZE)
3. Chebotko (KAZ)
4. Lassila (FIN)
5. Tambornino (SUI)
6. Harvey (CAN)
• Det har begynt å snø før andre heat, og det kan være gunstig for Jon Kristian Dahl som er avhengig av at tida hans fra første heat holder. Heat 2 gikk ikke fort nok til at Dahl er i fare foreløpig.
Heat 1:
1. Cologna (SUI) 3.01,7
2. Kjølstad (NOR) + 0,2
3. Dahl (NOR) + 0,3
4. Göring (TYS) + 0,8
5. Zorzi (ITA) + 2,6
6. Widmer (CAN) + 5,2
- Det var litt masete. Må prøve å finne roen mer i semifinalen. Men det gikk bra, sier Kjølstad til NRK etter kvartfinalen.
- Jeg synes det gikk fort, men vi får se, sier Dahl til Dagbladet.no etter løpet.
• Dahl må satse på at tida hans er god nok til å komme videre som «lucky looser».
Kvartfinaler kvinner:
• I tillegg til de to beste i hvert heat, går Ingemarsdotter (SVE) og Korosteleva (RUS) - nummer tre og fire fra første kvartfinaleheat - videre på best tid.
Heat 5:
1. Muranen (FIN) 2.43,5
2. Prochazkova (SVK) + 0,3
3. Genuin (ITA) + 1,5
4. Vasiljonok (BLR) + 2,6
5. Barthelemy (FRA) + 6,4
6. Natsumi (JPN) + 6,5
Heat 4:
1. Follis (ITA) 2.43,9
2. Olsson (SVE) + 0,8
3. Majdic (SLO) + 1,5
4. Nystad (TYS) + 1,8
5. Henkel (TYS) + 3,4
6. Gaiazova (CAN) + 10,2
Heat 3:
1. Kristoffersen (NOR) 2.49,4
2. Bjørgen (NOR) + 0,6
3. Roponen (FIN) + 0,9
4. Fabjan (SLO) + 1,2
5. Udras (EST) + 1,9
6. Visnar (SLO) + 3,9
• Marthe Kristoffersen hadde full kontroll, og Bjørgen fightet seg inn til semifinaleplass.
Heat 2:
1. Randall (USA) 2.43,8
2. Kalla (SVE) + 0,1
3. Fessel (TYS) + 0,3
4. Gössner (TYS) + 1,8
5. Sarasoja (FIN) + 4,6
6. Cuinet (FRA) + 6,7
Heat 1:
1. Matveeva (RUS) 2.42,9
2. Brun-Lie (NOR) + 0,1
3. Ingemarsdotter (SVE) + 0,2
4. Korosteleva (RUS) + 0,8
5. Perälä (FIN) + 3,1
6. Weibel (FRA) + 10,2
- Jeg var litt overspent i prologen, så jeg tok det mer med ro i starten nå, og det gikk bedre, sier Celine Brun-Lie til NRK etter kvartfinalen.
Før kvartfinalene
Johan Kjøstad var raskest av alle de mannlige sprinterne under prologen på VM-sprinten i Liberec i dag.
Han var 1,90 sekunder foran nest raskeste løper, amerikanske Andrew Newell.
Alle de fem norske gutta kom seg til kvartfinalene. Også klassiskekspert Jens Arne Svartedal skøytet inn til avansement.
På kvinnesiden gikk det ikke like bra for alle de norske deltakerne. Marthe Kristoffersen klarte en femteplass, og fikk med seg Marit Bjørgen (nummer 15) og Celine Brun-Lie til kvartfinalene.
Astrid Uhrenholdt Jacobsen (35. plass) og Maiken Caspersen Falla (40) kom imidlertid ikke blant de 30 som får gå om medaljer fra klokka 13.
Celine Brun-Lie går mot prologens raskeste, russiske Natalia Matvejeva i den første kvartfinalen. Bjørgen og Kristoffersen møtes i tredje kvartfinale.
De fem norske gutta er godt spredd på de fem kvartfinalene. Bare Kjølstad og John Kristian Dahl møtes i første kvartfinale. I den andre kvartfinalen er det ingen nordmenn, mens Ola Vigen Hattestad, Jens Arne Svartedal og Tor Arne Hetland går i hver sin av de tre siste kvartfinalene.
A-finale:
Gull: Hattestad (NOR) 3.00,8
Sølv: Kjølstad (NOR) + 0,4
Bronse: Morilov (RUS) + 1,0
4. Cologna (SUI) + 2,1
5. Hellner (SWE) + 2,3
6. Razym (CZE) + 2,7
B-finale:
7. Saarepuu (EST) 3.08,3
8. Scola (ITA) + 0,4
9. Petukhov (RUS) + 1,8
10. Miranda (FRA) + 2,7
11. Rotsjev (RUS) + 7,2
12. Newell (USA) + 11,4
Finaler kvinner:
A-finale:
Gull: Follis (ITA) 2.39,3
Sølv: Randall (USA) + 0,6
Bronse: Muranen (FIN) + 0,7
4. Matvejeva (RUS) + 1,7
5. Ingemarsdotter (SWE) + 3,8
6. Olsson (SWE) + 5,9
- Jeg synes det var bra at Follis vant. Hun har vist at hun er en god skøytesprinter. Det er bedre at hun vant enn hun svenske som tok plassen min, sier Marthe Kristoffersen med et lurt smil til NRK.
- Jeg synes det gikk litt tungt i prologen. Var litt nervøs og det pleier jeg ikke å være. Må alltid gire meg opp før løp, men det måtte jeg ikke i dag, sier Celine Brun-Lie til NRK.
- Jeg hadde håpet på tre i a-finalen i stedet for b-finale. Må skryte litt av Celine og Marthe som går i sitt første mesterskap, mens jeg er den som leverer litt under pari. Helt grei dag, men skulle absolutt vært i a-finalen, sier Marit Bjørgen til NRK.
B-finale:
7. Kalla (SWE) 2.43,1
8. Prochazkova (SVK) + 2,2
9. Kristoffersen (NOR) + 4,2
10. Bjørgen (NOR) + 4,5
11. Korosteleva (RUS) + 4,6
12. Brun-Lie (NOR) + 6,8
Semifinaler menn:
Heat 2:
1. Hattestad (NOR) 3.04,1
2. Hellner (SWE) + 0,8
3. Miranda (FRA) + 1,2
4. Rotsjev (RUS) + 1,5
5. Newell (USA) + 1,5
6. Petukhov (RUS) + 3,4
Heat 1:
1. Kjølstad (NOR) 3.03,7
2. Morilov (RUS) + 0,2
3. Razym (CZE) + 0,2
4. Cologna (SUI) + 1,2
5. Scola (ITA) +23,4
6. Saarepuu (EST) + 25,0
Semifinaler kvinner:
• De to svenskene som ble nummer tre i hvert sitt heat går videre til A-finalen på tid: Anna Olsson og Ida Ingemarsdotter.
Heat 2:
1. Follis (ITA) 2.44,2
2. Muranen (FIN) + 0,3
3. Olsson (SVE) + 0,8
4. Kristoffersen (NOR) + 1,9
5. Protsjazkova (SVK) + 5,2
6. Korosteleva (RUS) + 7,5
- Ja, jeg måtte bare prøve å gå så fort jeg kunne, men sånn er det. Jeg skal vinne B-finalen, lover Marthe Kristoffersen til NRK etter løpet.
Heat 1:
1. Randall (USA) 2.43,2
2. Matvejeva (RUS) + 0,4
3. Ingemarsdotter (SVE) + 0,5
4. Brun-Lie (NOR) + 3,4
5. Bjørgen (NOR) + 3,8
6. Kalla (SVE) + 4,1
• Charlotte Kalla falt to ganger i løpet av kvartfinalen.
Kvartfinaler menn:
Heat 5:
1. Petukhov (RUS) 2.59,6
2. Hellner (SVE) + 1,2
3. Scola (ITA) + 1,8
4. Miranda (FRA) + 1,9
5. Hetland (NOR) +2,0
6. Fredriksson (SVE) + 9,6
• Heatet gikk lynraskt, og Scola og Miranda går videre som «lucky loosers». Dermed er Jon Kristian Dahl ute.
- Skulle gjerne vært med selv også. Gikk så fort at jeg ikke klarte å gå fortere. Håper at Pethukov har gått i fra seg nå, sånn at de andre kan ta han, sier Tor Arne Hetland til NRK.
Heat 4:
1. Rotsjev (RUS) 3.04,7
2. Newell (CAN) + 0,0
3. Pasini (ITA) + 0,0
4. Svartedal (NOR) + 1,2
5. Strandvall (FIN) + 2,1
6. Wenzl (TYS) + 3,3
- Det er ikke helt min disiplin. Jeg er ikke god nok i fristil, men det er morsomt å være med, sier Jens Arne Svartedal til NRK.
Heat 3:
1. Hattestad (NOR) 3.03,2
2. Saarepuu (EST) + 0,2
3. Jönsson (SVE) + 0,4
4. Pasini (ITA) +1,0
5. Kummel (EST) + 2,3
6. Onda (JPN) + 2,7
- Greit. Litt krangling om posisjoner. Jeg fikk luke, så det gikk greit, sier Ola Vigen Hattestad til NRK.
• Svenskenes favoritt Emil Jönsson hektet og ble seinere stengt inne på vei inn på oppløpet. Han kom voldsomt på de siste meterne, men klarte ikke Saarepuu, og er dermed slått ut. Tida hans holder ikke mot Jon Kristian Dahl og Göring fra første heat.
- Jeg er helt tom. Jeg vet ikke hva som skjedde. Jeg kjente meg pigg hele tiden. Tok ledelsen
nede i bakken, og hadde så bra ski at jeg tenkte jeg kunne ligge og dra inn, men
jeg ble helt stengt. Det er det verste jeg har vært med på, sier Emil Jönsson til NRK.
Heat 2:
1. Morilov (RUS)
2. Razym (CZE)
3. Chebotko (KAZ)
4. Lassila (FIN)
5. Tambornino (SUI)
6. Harvey (CAN)
• Det har begynt å snø før andre heat, og det kan være gunstig for Jon Kristian Dahl som er avhengig av at tida hans fra første heat holder. Heat 2 gikk ikke fort nok til at Dahl er i fare foreløpig.
Heat 1:
1. Cologna (SUI) 3.01,7
2. Kjølstad (NOR) + 0,2
3. Dahl (NOR) + 0,3
4. Göring (TYS) + 0,8
5. Zorzi (ITA) + 2,6
6. Widmer (CAN) + 5,2
- Det var litt masete. Må prøve å finne roen mer i semifinalen. Men det gikk bra, sier Kjølstad til NRK etter kvartfinalen.
- Jeg synes det gikk fort, men vi får se, sier Dahl til Dagbladet.no etter løpet.
• Dahl må satse på at tida hans er god nok til å komme videre som «lucky looser».
Kvartfinaler kvinner:
• I tillegg til de to beste i hvert heat, går Ingemarsdotter (SVE) og Korosteleva (RUS) - nummer tre og fire fra første kvartfinaleheat - videre på best tid.
Heat 5:
1. Muranen (FIN) 2.43,5
2. Prochazkova (SVK) + 0,3
3. Genuin (ITA) + 1,5
4. Vasiljonok (BLR) + 2,6
5. Barthelemy (FRA) + 6,4
6. Natsumi (JPN) + 6,5
Heat 4:
1. Follis (ITA) 2.43,9
2. Olsson (SVE) + 0,8
3. Majdic (SLO) + 1,5
4. Nystad (TYS) + 1,8
5. Henkel (TYS) + 3,4
6. Gaiazova (CAN) + 10,2
Heat 3:
1. Kristoffersen (NOR) 2.49,4
2. Bjørgen (NOR) + 0,6
3. Roponen (FIN) + 0,9
4. Fabjan (SLO) + 1,2
5. Udras (EST) + 1,9
6. Visnar (SLO) + 3,9
• Marthe Kristoffersen hadde full kontroll, og Bjørgen fightet seg inn til semifinaleplass.
Heat 2:
1. Randall (USA) 2.43,8
2. Kalla (SVE) + 0,1
3. Fessel (TYS) + 0,3
4. Gössner (TYS) + 1,8
5. Sarasoja (FIN) + 4,6
6. Cuinet (FRA) + 6,7
Heat 1:
1. Matveeva (RUS) 2.42,9
2. Brun-Lie (NOR) + 0,1
3. Ingemarsdotter (SVE) + 0,2
4. Korosteleva (RUS) + 0,8
5. Perälä (FIN) + 3,1
6. Weibel (FRA) + 10,2
- Jeg var litt overspent i prologen, så jeg tok det mer med ro i starten nå, og det gikk bedre, sier Celine Brun-Lie til NRK etter kvartfinalen.
Før kvartfinalene
Johan Kjøstad var raskest av alle de mannlige sprinterne under prologen på VM-sprinten i Liberec i dag.
Han var 1,90 sekunder foran nest raskeste løper, amerikanske Andrew Newell.
Alle de fem norske gutta kom seg til kvartfinalene. Også klassiskekspert Jens Arne Svartedal skøytet inn til avansement.
På kvinnesiden gikk det ikke like bra for alle de norske deltakerne. Marthe Kristoffersen klarte en femteplass, og fikk med seg Marit Bjørgen (nummer 15) og Celine Brun-Lie til kvartfinalene.
Astrid Uhrenholdt Jacobsen (35. plass) og Maiken Caspersen Falla (40) kom imidlertid ikke blant de 30 som får gå om medaljer fra klokka 13.
Celine Brun-Lie går mot prologens raskeste, russiske Natalia Matvejeva i den første kvartfinalen. Bjørgen og Kristoffersen møtes i tredje kvartfinale.
De fem norske gutta er godt spredd på de fem kvartfinalene. Bare Kjølstad og John Kristian Dahl møtes i første kvartfinale. I den andre kvartfinalen er det ingen nordmenn, mens Ola Vigen Hattestad, Jens Arne Svartedal og Tor Arne Hetland går i hver sin av de tre siste kvartfinalene.

JOHN RASMUSSEN
MADS GUDIM BURHEIM
SIGBJØRN STRAND

Tips:
















