Men USA har ikke bestemt om man skal sende en ambassadør til Damaskus.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
HAR IKKE BESTEMT SEG: USAs utenriksminister Hillary Clinton har ikke bestemt seg om tiden er inne for å sende en ambassadør til Syria. I dag gjester hun Tyrkia, her i møte med utenriksminister Ali Babacan i Ankara. Foto: REUTERS/SCANPIX
Forbindelsen mellom Israel og Syria er meget viktig, men USA har ikke bestemt om man skal sende en ambassadør til Damaskus.
Utenriksminister Hillary Clinton kommenterte USAs forhold til Syria på en pressekonferanse i Tyrkias hovedstad Ankara lørdag etter samtaler med Tyrkias utenriksminister Ali Babacan.
- Israel-Syria-sporet kan ikke overvurderes, sa Clinton om forbindelsen og samtalene mellom de to statene. Tyrkia har meglet mellom dem, og utenriksminister Babacan sa at Tyrkia er villig til å gjenoppta meglingsarbeidet hvis begge parter ønsker det.
To amerikanske representanter var lørdag på offisielt besøk i Syrias hovedstad Damaskus for å ha samtaler med Syrias utenriksminister.
Jeffrey Feltman er fungerende statssekretær for Midtøsten i det amerikanske utenriksdepartementet, mens Dan Shapiro er medlem av Det nasjonale sikkerhetsrådet. De hadde samtaler med utenriksminister Walid al-Moualem.
- Syria kan spille en viktig og konstruktiv rolle, sa Feltman etter møtet.
Besøket er det første på så høyt nivå siden januar 2005.
(NTB)




















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen