Australske myndigheter frykter det verste.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
FLYKTER: Turister og innbyggere i byen Mackay, nord for Brisbane, kjører gjennom flomvannet forårsaket av syklonen "Hamish". Foto: SCANPIX/EPA
SKALKET: Bagasjetraller på Mackay flyplass er sikret i påvente av stormen. Foto: SCANPIX/EPA
STERK: "Hamish"s vinder er for øyeblikket på 250 kilometer i timen. Foto: SCANPIX/EPA
Fem populære turistøyer er evakuert, deriblant verdens største sandøy Fraser Island med 3000 personer.
Syklonen Hamish var i en periode klassifisert som kategori fem, men er nå nedgradert til en fortsatt livsfarlig kategori fire - med vinder på 250 kilometer i timen, ifølge værrapportene.
Det siste varslet fra myndighetene melder at syklonen beveger seg sørøstover, parallelt med kysten, med en fart på 12 kilometer i timen.
•Følg «Hamish» hos Tropical Storm Risk.
De foreløpige prognosene for syklonen spår at øyet ikke vil treffe fastlandet, men fortsette langs kysten. Meteorologer advarer imidlertid om at den er uforutsigbar og kan endre kurs inn mot de tett befolkede områdene - deriblant millionbyen Brisbane.
Myndighetene sier stormen utgjør «en betydelig trussel» mot turistdestinasjonene på sin sti. Selv om den ikke treffer fastlandskysten så vil den kunne føre til omfattende ødeleggelser i form av stormflo, kraftig vind og regn.
Delstatsminister Anna Bligh i Queensland frykter skadene kan bli like omfattende som den knusende syklonen «Larry». Den traff i 2006 og ødela for over to milliarder norske kroner.
Metereologer sier også at stormen følger en bane som likner på syklonen «Wanda», som gikk sørover langs kysten før den skapte de svært ødeleggende 1974-flommene i Brisbane, skriver News.com.au.





















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen