Født: 6. januar 1986. Bosted: Meråker/Trondheim. Sivil status: Kjæreste med Rakel Nordtømme.
Meritter: VM-gull i duathlon, stafett og fem mil 2009, VM-gull i stafett 2007, tre individuelle verdenscupseirer, fem gull i junior-VM, nr. 2 i Tour de Ski 2008/2009.
(Dagbladet.no) Petter Northug jr. ble kronet til konge av VM da han gikk inn til tre gull i Liberec. Nå blir trønderen kleskonge også.
- Vi bruker mye av det Petter har sagt, sitater som har gjort langrennsporten artigere, sier webredaktør Kyrre Aas Hustad til Dagbladet.no.
- Forferdelig artig De selger t-skjorter, gensere og forkler påtrykket «Uten trins!», «Lætt - barneskirenn», «Kæm e kongen?» og «Kor va dæm hen?». Northug-teamet har til og med trykket opp truser - og går dermed sjefstruseselger Sputnik i næringa.
Initiativet til dette kom fra hjemmesideredaksjonen, etter at de hadde fått tips om å bruke Petter-sitatene til noe. Northug har selv vært involvert i prosessen og godkjent produktene.
- Petter synes dette er forferdelig artig, sier Aas Hustad.
Han forteller at Northug jr. lå på gulvet og lo da han ble presentert designet og kolleksjonen tidligere i dag. Det er Aas Hustad som har designet skjortene og engelske Roja Kerr har levert tegningene.
Seier i verdenscupen er nå det store målet til Northug, og han har tatt et skikkelig javs av forspranget sveitseren hadde. Nå er det seks renn igjen, og Petter er bare 89 poeng bak.
Torsdag er det verdenscup på hjemmebane i Granåsen, men det er bare meldt tre varmegrader i Granåsen - så fansen må nok stille i litt mer enn Northug-trusa.