Men konsernsjefen håper at arbeidsplasser kan reddes.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips

Værmelding for Karmøy

I dag I morgen Lørdag Søndag
Sol23°Sol21°Lettskyet21°Sol18°

Karmøy, Norge


Skipsverftet Karmsund Maritime Service AS meldte tirsdag oppbud, men konsernsjefen håper at selskapets arbeidsplasser kan reddes.


- Sammen med de tillitsvalgte har vi arbeidet hardt for å unngå konkurs. I dag må vi dessverre innse at dette ikke har vært mulig. Vårt fokus nå er å bistå bostyret i arbeidet med å bevare flest mulig arbeidsplasser her på Karmøy. Vi har stor tro på at vi kan videreføre drift i en eller annen form og få til en varig løsning for verftet, sier konsernsjef Margaret Hystad i Karmsund Maritime AS.

Skipsverftet valgte å meldte oppbud på grunn av kostnadsoverskridelser. Selskapet har som følge av finanskrisen ikke klart å sikre finansiering til videre drift.

Karmsund Maritime Service AS ble etablert som Kopervik Skip i 1929 og er ett av de eldste eksisterende skipsverftene i regionen. Det har i lengre tid vært arbeidet for å finne en modell for videreføring av virksomheten, men dette arbeidet har så langt ikke ført fram. Selskapet har i dag 122 ansatte.

- KMS har vært en del av dette lokalsamfunnet i 80 år, og dette er den tøffeste og tristeste dagen i vår historie. Vi har likevel tro på at det vil gjenoppstå verftsvirksomhet her, og vi skal gjøre vårt for å bidra til dette, sier Hystad.

KMS er et datterselskap av konsernet Karmsund Maritime AS.

(NTB)