Sir Alex om statistikken mot Mourinho.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
NY UNITED-SKALP? José Mourinho har senket United flere ganger - med både Porto og Chelsea. Nå må han gjøre det igjen, for at Inter ikke skal bli slått ut av Champions League. Foto: AP

NY UNITED-SKALP? José Mourinho har senket United flere ganger - med både Porto og Chelsea. Nå må han gjøre det igjen, for at Inter ikke skal bli slått ut av Champions League. Foto: AP

Mourinho vs. Ferguson

De to managerne har møtt hverandre 13 ganger, og Ferguson har bare én ordinær seier.

25.02.04: Porto - United 2-1 (Champ. League)
09.03.04: United - Porto 1-1 (Champ. League)
15.08.04: Chelsea - United 1-0 (serie)
12.01.05: Chelsea - United 0-0 (ligacup)
26.01.05: United - Chelsea 1-2 (ligacup)
10.05.05: United - Chelsea 1-3 (serie)
06.11.05: United - Chelsea 1-0 (serie)
29.04.06: Chelsea - United 3-0 (serie)
26.11.06: United - Chelsea 1-1 (serie)
09.05.07: Chelsea - United 0-0 (serie)
19.05.07: Chelsea - United 1-0 (FA-cupfinale)
05.08.07: Chelsea - United 1-1 (Charity Shield)
United vant Charity Shield-kampen etter straffer.
24.02.09: Inter - United 0-0 (Champ. League)

Champions League, åttendelsfinaler

KVELDENS KAMPER:

Barcelona - Lyon (1-1)

• Fem tidligere møter. Barcelona vant 2-0 i 2001 og 3-0 i 2007 på hjemmebane. På tre bortekamper er det blitt en seier og to uavgjorte.
• Barcelona er ute etter sin første hjemmeseier i turneringen på tre kamper, etter skuffende 1-1 mot Basel og 2-3 for Sjakhtar Donetsk. Lyon er i mesterligaens cupspill for sjette år på rad. De tre første gangene ble det kvartfinale, mens laget nå spiller for å unngå exit i åttedelsfinalen for tredje år på rad.

Manchester United - Inter (0-0)
• Tre tidligere møter. En United-seier, to uavgjorte. Manchester United kan onsdag sette rekord ved å bli første lag som er ubeseiret i 21 strake kamper i den gjeveste europacupen.
• Rekorden på 20 deles med Juventus, som satte den i UEFA-cupen i 1970 til 1972. Forrige United-tap var 0-3 mot Milan i semifinalen i 2007. United er også ubeseiret i 18 hjemmekamper i mesterligaen. Også der kom forrige tap mot Inters byrival. Inter er uten seier i fire mesterligakamper, og har vunnet bare to av de ni siste.

Porto - Atlético Madrid (2-2)
• Tre tidligere møter. Porto greide 2-2 i Spania for to uker siden, mens klubbenes tidligere møter er fra serievinnercupen i 1963.
• Porto har vunnet fem av sine seks siste hjemmekamper i mesterligaen, mens Atlético er ubeseiret i turneringen denne sesongen og har tapt bare to av sine 19 siste europacupkamper. Porto har bare to seirer og ni tap på sine 14 mesterligakamper mot spanske lag.

Roma - Arsenal (0-1)
• Tre tidligere møter. To Arsenal-seirer og en uavgjort. Roma har vunnet bare to av seks tidligere mesterligakamper mot engelske lag, og tapte 1-3 for Arsenal i 2002. Arsenal har på sin side tapt bare en av sju mesterligakamper i Italia.
• Arsenal har ikke sluppet inn mål på fem kamper mot italienske lag. Forrige baklengsmål kom i 5-1-seieren borte mot Inter for fem sesonger siden.

GÅRSDAGENS KAMPER:

Liverpool - Real Madrid 4-0
5-0 sammenlagt.
Mål: 1-0 Fernando Torres (16), 2-0 Steven Gerrard (str. 28), 3-0 Gerrard (47), 4-0 Andreas Dossena (88).

Juventus - Chelsea 2-2
2-3 sammenlagt.
Mål: 1-0 Vincenzo Iaquinta (19), 1-1 Michael Essien (45), 2-1 Alessandro Del Pierro (str. 74), 2-2 Didier Drogba (83).

Bayern München - Sporting Lisboa 7-1
12-1 sammenlagt.
Mål: 1-0 Lukas Podolski (8), 2-0 Podolski (34), 3-0 Anderson Polga (selvmål, 39), 3-1 Joao Moutinho (42), 4-1 Bastian Schweinsteiger (43), 5-1 Mark van Bommel (73), 6-1 , Miroslav Klose (str. 82), 7-1 Thomas Müller (89).

Panathinaikos - Villarreal 1-2
2-3 sammenlagt.
Mål: 0-1 Ariel Ibagaza (49), 1-1 Vangelis Mantzios (55), 1-2 Joseba Llorente (70).

(NTB)

Direkte 20.45: Fire kamper i Champions League

(Dagbladet.no) Sir Alex Ferguson og José Mourinho kjenner hverandre bedre enn de fleste andre Champions League-managerne. De utkjempet mange tette dueller da Mourinho var i England, men det er bare én av dem som kan glede seg over statistikken.

Han er nå Inter-trener, og skal forsøke å ta nok en Manchester United-skalp i kveld.

Ferguson og Mourinho har stått ansikt til ansikt 13 ganger - og bare én gang har Fergie forlatt stadion som seierherre.

- Det er rart at jeg bare har én seier mot Mourinho, men det viser vel bare at jeg ikke er ufeilbarlig. Jeg er sårbar, akkurat som alle andre i fotballen, sier United-sjefen ifølge nyhetsbyrået PA Sport.

Fergie samler på pokaler
For fem år siden ledet Mourinho et Porto-lag som slo ut United fra åttendelsfinalene i Champions League - og portugiserne hentet til slutt hjem pokalen med elefantørene. Dette var Mourinhos første triumf mot Ferguson. Det ble flere.

Fergusons eneste seier mot Mourinho kom i november 2005, da Darren Fletcher sørget for seier i Premier League-kampen på Old Trafford.

Portugiseren ledet Chelsea til to Premier League-titler i sin periode på Stamford Bridge og han var også med da blåtrøyene slo United i FA-cupfinalen for to sesonger siden.

- Personlige rekorder betyr ikke noe for meg. Når jeg ser på hva jeg har oppnådd med denne fotballklubben har jeg all rett til å være stolt. Det er viktigere for meg, sier Ferguson.

Og har selvfølgelig helt rett. Blant merittene til sir Alex er ti engelske seriemesterskap, fem FA-cuptitler og to triumfer i Champions League. Mourinho har fortsatt et stykke igjen før han kan vise til ei liknende liste. Som følge av suksessen har også skotten overlevd alle andre managere i Premier Leauge. 67-åringen har nå regjert på Old Trafford i over 22 år.

Liker å se Mourinho
José Mourinho pakker sjelden inn budskapet sitt, men han ønsker ikke å slenge bensin på bålet han så mange ganger tidligere har tent på utsiden av Old Trafford. Derfor har han ikke rare kommentaren til statistikken.

- Jeg kan ikke forklare den, sier han ifølge The Independent.

Det har faktisk vært overraskende stille fra Manchester i forkant av kampen. Kanskje Mourinho føler presset foran oppgjøret? Det virker i hvert fall som Ferguson nesten savner utbruddene til Mourinho.

- José har en magnetisk tiltrekningskraft når det gjelder pressen. Han kan være opprørende og veldig underholdende. Jeg liker å se ham på tv, sier Ferguson ifølge BBC.

Selv om Fergie virker overrasket over at det ikke har kommet noen utbrudd fra Milano-leiren, skjønner han godt at heller ikke Mourinho har så mye å bidra med når det gjelder den interne statistikken mellom dem.

- José oppsummerte det veldig bra her om dagen. Han kommer ikke til å være involvert på banen, og det vil heller ikke jeg være, sier United-manageren.

Vil ta verdensmesterne
Kveldens kamp er ganske åpen. United tok med seg 0-0 fra Milano, noe som er et godt utgangspunkt for dem. Samtidig vil en eventuell Inter-scoring gi United trøbbel, siden de kan klare seg med uavgjort så lenge det scores mål.

- Du kan aldri bli for trygg i denne situasjonen, siden et bortemål kan være et stort tilbakeslag. Situasjonen er akkurat som i semifinalen mot Barcelona i fjor. Da kom vi oss til finalen takket være fantastisk konsentrasjon og stort fokus, sier United-manageren.

Både Rio Ferdinand og John O'Shea ble skadd i helga, men begge er meldt klare til kampen. Da står det verre til med Inter, som mangler forsvarsspillerne Marco Materazzi og Nicolas Burdisso. Mourinho innrømmet tidligere i uka at dette gir ham dårlig nattesøvn.

Portugiseren er likevel offensiv foran åttendelsfinalekampen.

- Folk sier alltid at Inter forsvinner før kvartfinalene, men jeg liker å se på det på en annen måte. Jeg vil heller se muligheten vi har til å slå ut verdensmesterne. Det er det jeg skal formidle til spillerne mine, sier Mourinho ifølge Sky Sports.