Politiet har identifisert viruset som rammet deres datasystemer.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
- Omkring fem prosent av våre maskiner ble rammet av dette viruset, sier informasjonsrådgiver Bente S. Klæstad i politiets data- og materielltjeneste (PDMT) til Dagbladet.no.
Mulig hackerangrep
Viruset har i løpet av dagen blitt identifisert. PDMT jobber nå med å fjerne det fra maskinene som har blitt rammet.
Ifølge Klæstad er det for tidlig å si om dette var et målrettet hackerangrep eller om viruset har havnet i systemet ved en tilfeldighet.
- Vi ønsker heller ikke å gå ut med hvilket type virus det var. Det viktige er at det nå er under kontroll og vi har iverksatt tiltak for å fjerne dette.
Nødnummer i orden
Virusangrepet medførte en rekke forsinkelser, blant annet på Vestfold politikammer og Politidirektoratet.
Det skal likevel ikke ha gått utover noen driftskritiske systemer.
- Det er altså bare maskinene, og ikke våre datasystemer som ble rammet.
Både politiets nødnummer 112 og andre publikumshenvendelser skal ha blitt håndtert på vanlig måte.
PDMT regner med at skal være tilbake i full drift allerede i kveld.
Måtte stenge systemene
For kort tid siden måtte Kripos ta ned hele dataanlegget sitt etter et kraftig hackerangrep.
En medarbeider hadde åpnet en e-post eller klikket på en infisert nettside.
I løpet av kort tid måtte Kripos stenge ned datasystemene til drapsetterforskere, datakrimjegere og andre politieksperter i 24 timer, ifølge Bergens Tidende.



















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen