Sturla (59) kastet seg under salongbordet da raset gikk. Siste: Sju reddet ut.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
HER GIKK RASET: Oversiktsbilde av rasområdet. Kart: GULE SIDER:
HØRTE BULDRINGEN: Sturla Forås kastet seg under salongbordet da raset skjedde. MMS-foto: Kjell-Ivar Myhr/Dagbladet
Om #NAMSOS på twitter
er en tjeneste der brukere kan poste små meldinger. Når det skjer noe i verden, skriver folk om det på Twitter, og det utnytter vi i journalistikken vår.
Brukerne kan befinne seg fysisk tett på hendelsen, og har derfor ofte nøyaktige og ferske opplysninger om det som foregår.
les mer
FLERE HUS TATT: Seks hus skal være tatt av raset. Foto: MARTIN HÅGENSEN
Ras i Norge
Politiet i Nord-Trøndelag sier til Dagbladet.no at de ikke har fått opplysninger om at en person er meldt savnet. De sier sju personer er fraktet til Sykehuset Namsos.
- De er i god behold, sier pressekontakt Anita Stavran til Dagbladet.no.
- Totalhavari
Sturla Forås var inne i huset sitt i rasområdet da han plutselig hørte en buldring.
Jeg lå på sofaen og så skirenn, da jeg hørte buldringen straks etter sprengningen, forteller Forås til Dagbladet.no.
- Jeg tenkte med en gang at det var en sprengningsulykke og kastet meg under salongbordet. Men så skjønte jeg at det hadde skjedd noe mye verre, sier Forås.
Da de gikk ut for å se var det bare kaos. Huset, uthuset, garasjen og båten - alt var ødelagt.
- Det var totalhavari på et område på 200 til 250 meter.
Hjemme var også kona og deres fire år gamle barnebarn. Alle kom uskadd fra rasulykken.
- Hun må være Norges flinkeste fireåring, sier han, og roser barnebarnet.
I den ene delen av huset har familien en utleidel. Der var en mor og hennes 14 dager gamle baby. De kom seg også uskadd fra raset. Alle er nå evakuert og brakt til Sykehuset Namsos.
Sprengnings- arbeider
- Jeg hørte ulingen, og trodde det skulle smelle som følge av sprengningsarbeid. Men da jeg så at sjøen forsvant, må jeg innrømme at jeg tenkte på tsunamien, sier Rolf Juul til Namdalsavisa.
Han ble vitne til raset på tur hjem fra hytta.
— Sammen med hunden min var jeg på tur opp mot bilen for å kjøre heim da sjøen plutselig forsvant, forteller han til NA.
- Det er et flatt område med leirgrunn som er helt rast ut i sjøen, og jeg vil tippe at raset er på 150-200 meter, sier fotograf Martin Hågensen til Dagbladet.no.
- Det er fullt av redningsmannskaper på stedet, og det jobbes nå med å få helikopter inn til området der de tror det kan være folk, forteller Hågensen.
- Feiet med seg hus, hytte og biler
— Jeg var hjemme og kjente at det plutselig begynte å riste. Det var jeg ikke bekymret for, fordi vi er vant med sprengninger på veien. Men da jeg tittet ut av vinduet så jeg at raset 200-300 meter unna feiet med seg hus og hytte og to biler, sier Espen Andresen til NTB.
Han sier at det hele var over på fem minutter, og at dette var noe han aldri før har opplevd. Politiet kom raskt til stedet og sperret av området, så det var ikke mulig for ham å melde seg til redningsarbeidet.
Det er etablert samarbeid mellom politiet og Namsos kommunens kriseledelse.
KATASTROFEALARM: Politi, redningsmannskaper og helikopter er på stedet. Foto: MARTIN HÅGENSEN
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no





















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen