Temperaturer ned mot minus 50.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
Lance Mackey holder fortsatt ledelsen i Iditarod, men karakteriserte etappen fra Shaktoolik til Koyuk som «brutal».
Men selv med temperaturer ned mot 50 minusgrader og sterk vind, holder Mackey god fart. Han raste gjennom det lille sjekkpunktet Golovin og er på vei mot White Mountain, der han er pålagt å ta en åtte timers hvil. Da har han bare spurten igjen, for fra White Mountain og til mål i Nome er det ikke mer enn 124 kilometer.
Det er ventet at vinneren når målstreken i løpet av onsdagen, og etter all sannsynlighet kommer vinneren av årets Iditarod til å bli Mackey.
Jeff King og Martin Buser som ligger nærmest, ble virkelig rammet av de tøffe værforholdene tirsdag og tapte ytterligere tid til Mackey. Derfor er det ingen som tror at de har noen muligheter til å ta ham igjen nå.
Det er fortsatt 58 kjørere igjen i årets løp. De ser fram til å få avsluttet det 1770 kilometer lange racet som har gått under til dels ekstreme værforhold. Flere ganger er det naturkreftene som har vært kjørernes største motstander.
Nordmannen Bjørnar Andersen var utsatt for et uhell og måtte bryte. Han er en av ni deltakere som har trukket seg underveis i løpet i år.
(NTB)




















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen