Brevet er overlevert Jaap de Hoop Scheffer.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
Frankrike har nå søkt om å få fullt medlemskap i NATO igjen, sier tjenestemenn fra Frankrike og NATO.
Frankrikes president Nicolas Sarkozy har overlevert et brev til NATOs generalsekretær Jaap de Hoop Scheffer hvor Frankrike formelt ber om fullt medlemskap i NATO, sier tjenestemennene.
Sarkozy sa tidligere i måneden at det er på tide å få slutt på situasjonen der Frankrike står utenfor den militære kommandostrukturen i NATO.
Et mistillitsforslag ble fremmet mot den franske regjeringen som følge av Sarkozys utspill, men mistillitsforslaget ble nedstemt i nasjonalforsamlingen.
Det var president Charles de Gaulle som i 1966 besluttet å trekke Frankrike ut av den militære kommandostrukturen i NATO. Allierte soldater ble kastet ut og samtlige NATO-baser i landet, deriblant NATOs hovedkvarter, ble stengt.
Bakgrunnen var de Gaulles ønske om større uavhengighet for det franske militæret, ikke minst på grunn av landets atomvåpen.
(NTB)





















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen