Sier advokaten til den trippeldrapssiktede.

Tips: Tips venn Skriv ut artikkelen

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
ADVOKATEN: Ulf E. Hansen forsvarer den trippeldrapssiktede 38-åringen. Foto: Eiliv Frich Flydal

ADVOKATEN: Ulf E. Hansen forsvarer den trippeldrapssiktede 38-åringen. Foto: Eiliv Frich Flydal

Grafikk: Kjell Erik Berg

Grafikk: Kjell Erik Berg

Tromsø, Norge


Trippeldrapet i Tromsø:

• Tre personer ble søndag ettermiddag funnet drept i en villa Tomasjordvegen i Tromsdalen.

• Politiet identifiserte mandag drapsofrene: Ekteparet Linda Anett Hansen (35) og Ole-Roger Olsen (44) og hans mor Ragna Elida Christensen (61).

• En 38 år gammel mann fra Båtsfjord i Finnmark er siktet i saken. Han ble pågrepet av en politipatrulje etter at det hadde kommet inn meldinger fra publikum om at en person gikk rundt og ropte og skrek og virket ustabil. 38-åringen fortalte da at han hadde tatt livet av tre personer.

• Mannen har en psykiatrisk forhistorie, og er ennå ikke avhørt av politiet grunnet sin psykiske helsetilstand. Han ble mandag overført til en psykatrisk behandlingsintstitusjon.

• 38-åringen har kriminelt  rulleblad i Norge og Sverige.

Klikk for tittel

Straffdømt:
Mannen har bakgrunn fra Båtsfjord, men har bodd en rekke steder, blant annet Finland, Sverige og på Østlandet, fra, til 2009.

• Flyttet til Finland i 1988.

• I 1995 ble han dømt for grovt ran i Asker og Bærum tingrett. For dette ble han dømt til to år og to måneders fengsel.

Sonet fram til 1998.

• 38-åringen ble i juni 2000 dømt for brudd på våpenloven, selvtekt samt et grovt brudd på narkotikaloven i Sverige.

• Mannen ble i 2001 igjen dømt for grovt ran. For dette fikk han kun fem måneders fengsel.

Ranet ble begått i prøvetiden etter løslatelsen for 1995-ranet. Dommene for disse forholdene samt forholdene i Sverige ble sett i sammenheng i straffeutmålingen.

Mannen fikk i sister rettssak kvantumsrabatt for de fire forholdene.

Psykiatri:

38-åringen har flere ganger vært tvangsinnlagt med psykoser, både i hjemstedet Båtsfjord og i Tromsø.

• I 2007 til 2008 ble han tvangsinnlagt tre ganger.

• Etter det siste oppholdet på psykiatrisk avdeling flyttet han inn i underetasjen hos ekteparet som ble drept natt til søndag 22. mars.
TROMSØ: (Dagbladet.no): Fremdeles er det mange uklarheter rundt drapet på et ektepar og mannens mor i Tromsø natt til søndag. 38-åringen som er siktet i saken har så langt vært for psykisk nedkjørt til å gi noe avhør i saken.

Avviste
Den siktede 38-åringen er fremdeles på en psykiatrisk avdeling tilknyttet Universitetssykehuset i Tromsø, kalt Åsgård.

Politiet ba i dag forsvarsadvokat Ulf E. Hansen om å vurdere et avhør med hans klient. Advokaten avviste dette utfra 38-åringens tilstand, men er åpen for å prøve igjen i morgen.

-Jeg skal vurdere sammen med min klient og Åsgård om vi skal ta et lite avhør i morgen, sier Hansen til Dagbladet.

Hansen vil ikke råde sin klient til å oppheve legenes tausehetsplikt i saken, for slik å kaste mer lys over mannens medisinske historie.

-Jeg råder konsekvent aldri mine klienter til dette. Men det er jo opp til ham å avgjøre selv, sier forsvarsadvokaten.

Vil ha avhør raskt
Politiet ønsker å få gjennomført avhør raskt, ettersom den siktede så langt er den eneste personen som har informasjon om omstendighetene rundt drapene.

-Vi prøver å finne ut av om det er forsvarlig å gjennomføre et avhør. Jo før, jo bedre, sier politiavdelingssjef Einar Pedersen til NTB.

-Avhør av ham er viktig når det gjelder hva som i detalj faktisk foregikk og hva som utløste trippeldrapene, sier Pedersen.

Obduksjons- rapport
Sammen med obduksjonsrapporten, som i dag ankom politihuset i Tromsø, vil et avhør kunne kaste nytt lys over saken.

Motiv, drapstidspunkt, våpen og omstendighetene i forkant og etterkant av trippeldrapet er fremdeles ukjente.


I går fortalte Dagbladet at politiet selv ikke finner det forsvarlig å be den siktede oppheve legens taushetsplikt om hans medisinske bakgrunn, til tross for at dette kunne kastet nytt lys over saken.

- Vi synes ikke det har vært forsvarlig å be siktede om å frita legene om taushetsplikt, ikke i hans tilstand, sier politiadvokat Elin Norgård Strand.

Angrer
Det var den siktede 38-åringen selv som fortalte ansatte på legevakten og i politiet at han hadde drept tre mennesker og at de lå i et hus i Tromsdalen. Han var da innbrakt til legevakta med et kutt i hånda etter at han ble påtruffet ravende skrikende rundt i gatene, ifølge politiet.

Etter det Dagbladet kjenner til har mannen uttrykt sterk anger over trippeldrapet natt til søndag.

- Handlinger begått i en dårlig psykisk fase er ubehagelige å ta innover seg i en fase der man er på bedringens vei, sa 38-åringen forsvarer Ulf Hansen til Dagbladet i går kveld.


- Det er en særdeles ubehagelig opplevelse. Mitt inntrykk er at han nå har oversikt over hva dette innebærer, sa advokaten.

DREPT: Ekteparet Linda Anett Hansen (35) og Ole-Roger Olsen (44) og hans mor Ragna Elida Christensen (61).

DREPT: Ekteparet Linda Anett Hansen (35) og Ole-Roger Olsen (44) og hans mor Ragna Elida Christensen (61).

SØK I SKATTELISTENE FOR 2008

 
Publisert ons 25.03.2009 kl. 14:19 (Oppdatert ons 25.03.2009 kl. 15:48)
Tips: Tips venn