Dommer: Claus Bo Larsen, Danmark. Gule kort: Aurelio, Kalou, Terry.
Liverpool: José Reina - Alvaro Arbeloa, Jamie Carragher, Martin Skrtel, Fabio Aurelio (Andrea Dossena 75) - Dirk Kuyt, Lucas (Ryan Babel 79), Xabi Alonso, Albert Riera (Yossi Benayoun 68) - Steven Gerrard - Fernando Torres.
Chelsea: Petr Cech - Branislav Ivanovic, John Terry, Alex, Ashley Cole - Salomon Kalou, Michael Ballack, Michael Essien, Frank Lampard, Florent Malouda - Didier Drogba (Nicolas Anelka 80).
• Returkampen spilles på Stamford Bridge neste tirsdag, og vinner av
denne kvartfinaleduellen møter vinneren av Barcelona - Bayern München
(4-0 i kveld).
BARCELONA - BAYERN MÜNCHEN 4-0 Champions League, kvartfinale (første kamp). Camp Nou, Barcelona.
Mål: 1-0 Lionel Messi (9), 2-0 Samuel Eto?o (13), 3-0 Messi
(38), 4-0 Thierry Henry (43)
SPILT TIRSDAG
Manchester United - Porto 2-2
Mål: 0-1 Cristian Rodriguez (4), 1-1 Wayne Rooney (15), 2-1
Carlos Tevez (85), 2-2
De to lagene har møtt hverandre åtte ganger tidligere i Champions League, i løpet av de fire siste åra. Duellene har blitt en moderne klassiker i europeisk fotball.
Semifinale 2008 22. april:Liverpool - Chelsea 1-1 30. april: Chelsea - Liverpool 3-2 John Arne Riise scoret selvmål på Anfield og Didier Drogba scoret to i returen, etter ekstraomganger.
(Dagbladet.no) Liverpool - Chelsea 1-3. Champions League, kvartfinale (første kamp).
Disse to lagene har møtt hverandre i tre ganger i Champions League-semifinalene, og hver gang har laget med hjemmekamp sist gått videre til finalen.
Den statistikken kan fort bli forlenget.
For Chelsea leverte en fantastisk snuoperasjon da de onsdag kveld ødela hjemmestatistikken til Liverpool. De helrøde hadde ti på rad i Champions League uten tap og det forrige nederlaget - uansett turnering - kom mot Barnsley 16. februar i fjor.
Samtidig sørget Chelsea for å bryte den stygge bortestatistikken klubben har hatt i Champions League.
Før kveldens oppgjør hadde londonerne sju bortekamper på rad i Europa uten seier, noe som bare var én unna den negative rekorden fra 60-tallet. Den forrige seieren deres på utebane kom faktisk på Lerkendal, da blåtøyene vant 4-0 mot Rosenborg 28. november 2007.
Nå må Liverpool vinne minst 3-0 på Stamford Bridge, for å gå videre til semifinalen.
- Alt er mulig i fotball, men vi har et veldig godt utgangspunkt, sier en som vanlig nøktern Petr Cech til Viasat Sport.
Sjanserikt Klikk-klakk, og så tok Liverpool ledelsen - etter bare ni minutter. Dirk Kuyt slo ballen ut til Alvaro Arbeloa, som kom på en overlapp. Høyrebacken så opp og slo ballen inn til Fernando Torres på første berøring. Torres hadde løpt seg fri i boksen og bredsidet ballen i mål med en ro bare en toppspiss har.
I motsatt ende virket det som Didier Drogba hadde litt høyere puls.
Rett etter Torres-målet kom han alene med José Reina, men avslutningen gikk rett på keeper. 20 minutter seinere ble han spilt fri av Michael Ballack. Drogba skled først, men klarte likevel å holde Jamie Carragher bak seg. Avslutningen derimot, den sto ikke i stil med noe. Ivorianeren sendte ballen langt opp på tribunen.
Både Torres og Arbeloa fikk hver sin sjanse med Petr Cech på halvdistanse i førsteomgangen, men begge forsøkene endte utenfor krysset.
Seks minutter før pause utnyttet Branislav Ivanovic at Liverpool satte sine beste forsvarsmenn på de sterkeste Chelsea-hodene. Ivanovic ristet av seg Xabi Alonso og møtte en corner på første stolpe. Serberen headet sitt første Chelsea-mål kontant i nettmaskene bak José Reina.
Nok en Drogba-sjanse Kuyt fikk en kjempesjanse til å sende Liverpool i ledelsen igjen minuttet etter, men Cech var med på notene og stoppet nederlenderen med en sterk beinparade.
Liverpool startet klart best på Anfield, men blåtrøyene slapp etter hvert mer inn i kampen.
- Vi hadde gått gjennom flere scenarier, og ett av dem var muligheten for at vi havnet under 1-0. Dette laget responderer alltid, noe vi også beviste i Torino, sier manager Guus Hiddink til Viasat.
Seks minutter etter hvilen noterte Drogba seg for sin tredje store målsjanse, men heller ikke denne gangen lyktes han. Denne gangen klarte han imidlertid å få ballen forbi Reina og mot mål - men Carragher kastet seg fram og sparket den unna en halvmeter fra streken.
Det gikk imidlertid ikke lang tid før Chelsea-fansen glemte disse missene.
Glemte gjorde også Liverpool, da de nok en gang unnlot å følge Ivanovic tett på en corner. Denne gangen var det Steven Gerrard som ikke fulgte backen, og Ivanovic headet enkelt inn ledelsen fra fem meter.
- Chelsea er sterke i lufta og de har fire-fem spillere som er gode i boksen. Det er ikke lett å stoppe dem. Vi gjorde et par feil og måtte betale for det, sier en skuffet Rafael Benitez.
Endelig for Drogba Fem minutter etter ledermålet økte Didier Drogba forspranget. Endelig traff han. Florent Malouda - som luktet på offsidegrensa, men var på rett side - slo inn fra venstresida og Drogba kastet seg fram og dyttet ballen i mål.
For en snuoperasjon av Chelsea, som overtok totalt på Anfield etter den gode Liverpool-starten.
- Vi spilte ikke opp mot nivået vårt etter scoringen vår, sier Benitez.
De røde hevet seg etter hvert, men det skjedde for seint - og det skjedde uten noen stor plan. Chelsea forsvarte seg derfor stort sett med kontroll og vant fortjent.
- Vi håpet på et godt resultat og fikk et perfekt resultat, sier Cech.
Det er få lag som kan påberope seg å ha et godt tak på Chelsea, men Liverpool har i det minste slått dem to ganger i Premier League denne sesongen. Seieren i London i fjor høst gjorde slutt på Chelseas fantastiske rekke på 86 seriekamper på hjemmebane på rad uten tap.
Nå må Liverpool igjen vinne et slag på Stamford Bridge, for at ikke årets Europa-tokt skal være over.
PS! John Terry mister returkampen neste uke, etter at han pådro seg gult kort da han bare så på ballen og smalt inn i José Reina.
Returkampen spilles på Stamford Bridge neste tirsdag, og vinner av denne kvartfinaleduellen møter vinneren av Barcelona - Bayern München (4-0 i kveld).