- Var anklaget for angrep mot kinesisk politi.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
FUGLEREDET FERDIG: Fjorårets OL i Beijing blir karakterisert som tidenes beste.
Foto: Cornelius Poppe / SCANPIX

FUGLEREDET FERDIG: Fjorårets OL i Beijing blir karakterisert som tidenes beste. Foto: Cornelius Poppe / SCANPIX

Værmelding for Beijing

I dag I morgen Søndag Mandag
Halvskyet28°Lettskyet34°Lettskyet33°Lettskyet34°

Beijing, Kina


To personer som var anklaget for et storstilt angrep mot kinesisk politi like før OL i Beijing, er henrettet i provinsen Xinjiang nordvest i Kina, ifølge kinesisk presse.

De to tilhørte begge uigurbefolkningen, en muslimsk folkegruppe som menneskerettseksperter mener opplever omfattende undertrykkelse fra kinesiske myndigheter.

I alt 17 mennesker ble drept og 15 såret i angrepet som fant sted i begynnelsen av august, bare fire dager før OL i Beijing startet, ifølge det offisielle kinesiske nyhetsbyrået Xinhua.

De to angriperne kastet sprengstoff mot politifolk i byen Kashgar. Under angrepet ble det også brukt en lastebil til å kjøre ned joggende politifolk.

NTB