Håper smilet er tilbake etter voldtektshenleggelsen.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
SISTE SCORING: Her putter Robinho mot Blackburn, i romjula. Det er hans foreløpig siste mål for Manchester City. Foto: AFP
UEFA-CUPEN
Sjakhtar Donetsk - Marseille 18.30
Hamburg - Manchester City 20.45
Paris St. Germain - Dinamo Kiev 20.45
Werder Bremen - Udinese 20.45
(Dagbladet.no) Manchester City står overfor en tøff bortekamp i Uefa-cupens kvartfinale i kveld. Mot den tyske serietoeren Hamburg - som er bak Wolfsburg bare på grunn av målforskjellen - trenger engelskmennene det lille ekstra.
Brasilianeren Robinho har definitivt det lille ekstra i seg.
Han har bare vist det litt for sjelden de siste månedene.
Ingen 2009-mål
For når du kostet over 300 millioner kroner, er spiss og går målløs i flere måneder - da kommer kritikken. Og den er ikke mild. Både City-kaptein Richard Dunne og manager Mark Hughes har nå sett seg lei av denne hakkingen på Robinho.
- All denne kritikken har ikke hjulpet ham. Det er enkelt for folk utenfor klubben, for det virker som det er mange som vil han skal mislykkes. Derfor er det viktig for oss og supporterne å stå 100 prosent bak ham, sier Dunne til klubbens hjemmeside.
Det er lett å dele opp debutsesongen til Robinho i England i to:
Robinho I: Brasilianeren scoret i debutkampen mot Chelsea, og nettet 12 ganger på de første 19 kampene. Det er respektabelt, med tanke på at 25-åringen uten innkjøring ble kastet rett inn en ny fotballkultur og han kunne ikke språket.
Robinho II: Etter den gode starten har spissen spilt 14 kamper uten nettkjenning. Formen har vært dalende og han har ennå ikke scoret for Manchester City i 2009.
- Forventer for mye
Den tidligere Real Madrid-spilleren har også blitt kritisert for å være betydelig svakere borte enn hjemme. Bare to av hans 12 mål er scoret på ukjent gress, i Newcastle og Blackburn.
- På bortebane tar vi et mål fra hvem som helst, det handler ikke bare om Robinho. Det er lett å lage en Manchester City-sak til en Robinho-sak. Arsenal-kampen (2-0-tap i London) handlet ikke om ham, den handlet om at vi var hakket dårligere enn dem, sier Hughes ifølge BBC.
Det var mange som nesten ikke trodde helt på det, da de lyseblå sikret seg brasilianeren rett før overgangsvinduet stengte i august i fjor. Kaptein Dunne mener forventningene til Robinho er for høye.
- Over alt hvor vi reiser, forventer folk å se ham gjøre de utroligste ting. Det kommer ikke til å skje hver gang. Han føler antageligvis et presset og ønsker å vise seg fram. Bare han senker skuldrene vil det gå bra, sier Dunne.
Problemet er bare at det ikke er lett for en spiss å senke skuldrene når scoringene uteblir.
Vil se ham smile igjen
Og det er ikke bare inne i 16-meteren Robinho har hatt det tøft i vinter - han har også skapt overskrifter utenfor boksen.
I vinter reiste han hjem fra en treningsleir uten tillatelse fra klubben, noe Mark Hughes ikke satte spesielt stor pris på. Han havnet også i en narkotikaordkrig med legenden Pelé - som ble løst da den gamle spissen hevdet seg feilsitert.
Hans tyngste kamp i vinter har imidlertid vært den han har kjempet mot en voldtektsanklage. Ei 18 år gammel jente anmeldte ham for voldekt, men politiet valgte tidligere denne uka å henlegge saken.
- Det var en forferdelig ting å bli anklaget for og jeg tror ikke det finnes noen som ikke ville blitt berørt av noe sånt. Han har en ung familie og de er dem han bryr seg mest om. Forhåpentligvis har en byrde blitt fjernet fra hans skuldre nå, slik at han igjen kan spille med et smil, sier Dunne.
I kveld må Manchester City klare seg uten de tidligere Hamburg-spillerne Vincent Kompany og Nigel de Jong. Martin Petrov (kne) og Stephen Ireland (ankel) er derimot med i troppen, etter å ha vært skadd. Hamburg-sjef Martin Jol har større bekymringer, siden skadelista hans teller Bastian Reinhardt, Thimothee Atouba, Romeo Castelen, Maxim Choupo-Moting, Guy Demel og Alex Silva.




















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen