VM-bronsen sikret tv-kos neste vinter.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
Thomas Ulsrud førte sitt lag til seier over Sveits i tredje forsøk, og fikk dermed VM-bronse med seg hjem fra Canada.
Ulsrud sikret norsk VM-bronse for annet år på rad og for tredje gang på de fire siste VM. Norge har nå tatt medalje i de fire siste EM og VM. Sammen med Ulsrud spilte Haavard Vad Petersson, Christoffer Svae og Torger Nergård.
- Folk hjemme kommer til å være fornøyde med oss nå. Når vi er i en bronsekamp så ville det vært ille å tape, sa Ulsrud.
- Nå har vi fått en stor opptur, og vi kan begynne å forberede oss til neste sesong. Det er en viktig sesong.
Norge tapte de to første kampene mot Sveits i VM, men slo tilbake med 6-4-seier i lagenes tredje møte.
Sveits tok ledelsen 4-3 med to poeng i 7. omgang, men Norge slo tilbake med to poeng i neste omgang. Deretter «stjal» Ulsrud og co. ett poeng i niende omgang og rensket boet da sveitserne var tvunget til å forsøke å stjele to poeng i den siste omgangen.
VM-gullet gikk til Skottland, som slo de canadiske hjemmefavorittene for tredje gang på tre dager med 8-6 i finalen.
Kevin Martin hadde sistestein og sjansen til å avgjøre for Canada, men han misset slik at skottene «stjal» to poeng.
- Utrolig, helt utrolig. Vi slo dem tre ganger på tre dager, sa skottenes treer Ewan MacDonald. Anført av skip David Murdoch la skottene knallhardt press på Martin slik at han feilet med den aller siste stenen.
- Jeg var ikke presis nok, men de satte sine stener og lagde trøbbel for oss, sa Martin, som har feilet med sistestenen før - blant annet i OL-finalen mot Norge i 2002.
VM var siste kvalifiseringsturnering til neste års OL, og Norge er en av ti kvalifiserte nasjoner.
(NTB)


Tips:















