Liverpool-spillerne snakker om Hillsborough.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips

HILLSBOROUGH-TRAGEDIEN:

• 15. april 1989 ble 96 Liverpool-supportere klemt i hjel på Hillsborough Stadium i Sheffield, da de helrøde møtte Nottingham Forest i FA-cupsemifinalen.

• Tribunekatastrofen er den verste som har rammet England og tragedien har preget byen og klubben Liverpool i 20 år.

• Blant annet på grunn av veiarbeid kom flere tusen Liverpool-fans så seint til stadion at de ikke rakk avspark. Trykket på utsiden var massivt, og seks minutter inn i kampen skjøt Peter Beardsley i stolpen. Det utløste et brøl, og flere tusen på utsiden trodde Liverpool hadde scoret.

• Politiet og vaktene åpnet flere porter for å slippe tilskuerne inn, på en allerede full midtseksjon bak det ene målet. Flere tusen menn, kvinner og barn ble klemt mot gjerdene nederst på ståtribunen.

• Folk strømmet inn på banen og kampen ble stoppet.

• 94 personer døde den dagen og 766 ble skadd. Fire dager etter steg dødstallet til 95 da 14 år gamle Lee Nicol døde på sykehuset og i mars 1993 døde også Tony Bland etter å ha ligget nesten fire år i koma.

Taylor-rapporten, som ble utarbeidet i etterkant av Hillsborough-tragedien, førte til at ståtribunene forsvant fra britiske toppseriearenaer.

• Les mer om tragedien på Wikipedia og Liverpools hjemmeside.

Dagbladet-dokumentar: En kamp på liv og død

Kenny Dalglish: Kritiserer politiet

Steven Gerrard: Motivert av fetterens Hillsborough-død

Jenni Hicks: Satt på langsida da døtrene ble klemt i hjel i svingen

Det lå kropper overalt: Tonys ambulanse slapp inn på Hillsborough. 44 andre ble stoppet.
(Dagbladet.no): I morgen er det 20 år siden Hillsborough-tragedien der 96 Liverpool-supportere mistet livet under FA-cupsemifinalen  mellom Liverpool og Nottingham Forest.

I morgen viser The History Channel en dokumentar om tragedien, der flere av spillerne kaster seg inn i kampen for å få gjenopptatt saken i England, skriver den respekterte avisa The Times.

Mange av de etterlattes familier har kjempet hardt for å få plassert ansvaret på politiet etter at de åpnet portene i Liverpool-svingen like etter kampstart. Trykket fra supporterne som presset på drepte 96 av dem som allerede var inne. De ble klemt ihjel mot gjerdene som omkranset datidens tribuner i England.

Utrøstelig Aldridge
Så langt har ingen vært nødt til å svare for det faktum at publikumsadgangen ikke ble stanset. Taylor-rapporten, som ble utgitt i etterkant av tragedien, kalte politiets opptreden en tabbe av verste sort.

- Du drar for å se en FA-cupsemifinale på en nydelig aprildag, og så kommer ikke dine kjære tilbake. Jeg skal fortelle deg èn ting, hvis det skjedde med sønnen min ville jeg gravd i alt jeg kunne finne for å få noen svar. Fotballen døde på en måte den dagen. Fotballen slik vi kjente den. Hvis du ser på stadionene nå er de fantastiske, men fotballen for den generasjonen bare stoppet der, og nå har vi en annen type fotball. Det skal mye til før jeg blir emosjonell, men den kvelden var jeg utrøstelig. Jeg kollapset av størrelsen på det som skjedde, sier tidligere Liverpool-spiller John Aldrigde i dokumentaren.

Kunne utsatt kampen
Den legendariske keeperen  Bruce Grobelaar forteller at han fortsatt sliter med inntrykkene etter at han så folk bli klemt ihjel mot gjerdene bak målet hans. Grobelaar er ikke i tvil om at de etterlattes familie har et poeng når de ber om at politiet tar ansvaret.

- Alt peker mot en polititabbe, og likevel fortsetter alle å skylde på fansen. Ingen har noensinne holdt hendene opp og sagt, "jeg er lei meg, det var min feil". Ingen har gjort det, sier Grobelaar.

I dokumentaren snakker mange av spillerne om opplevelsene sine fra tragedien. Også daværende Liverpool-manager Kenny Dalglish snakker for første gang ut om Hillsborough i morgen kveld.

Dalglish mener tragedien kunne vært unngått om avsparket hadde blitt utsatt da politiet så hvor store køer det var utenfor stadion. Men ingen, verken politiet eller det engelske fotballforbundet, spurte om de skulle gjøre det.

- Det ville ikke vært noe problem for noen av lagene, sier Dalglish, og hyller Liverpool-supporternes oppførsel inne på stadion.

Ødelagt
Representanter for Liverpool var tilstede i alle de 96 begravelsene etter tragedien, og Hillsborough har flettet den røde delen av byen sammen.

John Aldridge setter ord på håpløsheten da han forteller om et sykehusbesøk han gjorde et par dager etter tragedien.

- Jeg spurte hvor mange av dem som lå på sykehuset som ville komme seg ut av koma. Legen sa litt etter litt blir det bra. Så ser jeg en ung gutt som ligger der, og legen spør om jeg kan gå bort og hviske noen ord i øret hans. Jeg gikk bort og sa: «John Aldridge her. Når du er oppe igjen og kommer til Anfield neste gang skal vi gi deg en drakt, så skal vi lage stort oppstyr om deg. Vi skal ha en fantastisk dag.» Så gikk jeg tilbake til legen og spurte når unggutten kom til å våkne fra komaet. Han sa: «De skrur av respiratoren i ettermiddag.»
Det ødela meg fullstendig.


I morgen skal hele den nåværende Liverpool-troppen overvære minnestunden på Anfield. Kenny Dalglish skal holde en tale under minnestunden.