Busser med svenske og danske tamiler kom for å støtte.
REISTE LANGVEISFRA: Nærmere 3000 deltok i demonstrasjonen som varte i over fire timer. Foto: HARALD S. KLUNGTVEIT
KRIGEN PÅ SRI LANKA
• I desember 2001 innførte både LTTE og regjeringshæren ensidig våpenhvile ved hjelp av norsk diplomati, men denne har ikke vært virksom de tre siste årene og ble formelt sagt opp i januar 2008.
• Det siste året er områdene under LTTEs kontroll sterkt redusert.
• Militæret gjorde det 5. april klart at de har inntatt alle LTTEs områder, bortsett fra en sikkerhetssone der om lag 100.000 sivile oppholder seg.
Kilde: NTB
Med de røde flaggene til tamiltigrene vaiende side om side med norske, svenske og danske flagg, samlet tamilene seg i Frognerparken klokka 10.
- Hva vil vi ha? Vi vil ha våpenhvile. Norge, hjelp oss!, ropte de svenske tamilene.
Derfra gikk det massive demonstrasjonstoget gjennom deler av Oslos beste vestkant og måpende lunsjgjester på utekafeene, til Utenriksdepartementet, der en delegasjon fikk lov til å overlevere en skriftlig appell til norske myndigheter.
Utenfor Stortinget gikk Arbeiderpartiets Marit Nybakk ut for å møte representanter for tamilene, og lovte å viderebringe appellen til Utenrikskomiteen, der hun selv er andre nestleder.
Demonstrantene krever blant annet at Norge skal utøve press på den srilankesiske regjeringen for å inngå en umiddelbar og permanent våpenhvile.
- Ingen har gjort så mye som den norske regjeringen på Sri Lanka for å bedre situasjonen. Samtidig kan ingen nå være likegyldige til det som skjer der, sa Nybakk til aktivistene.
Demonstrasjonen fortsatte med appeller på Youngstorget, der arrangørene hadde fått tillatelse til å holde på til klokka 16.
Vakter og politi
Demonstrasjonen i dag var mye bedre organisert enn den som eskalerte for halvannen uke siden, da en liten gruppe tamiler raserte inngangspartiet til Sri Lankas ambassade.
Norsk Tamilsk Forum hadde i dag et hundretalls egne vakter som holdt demonstrasjonen på riktig spor, og samarbeidet med politiet gjennom hele dagen.
Det eneste dramatiske innslaget i markeringen, var da demonstranter på Youngstorget satte fyre på en medbrakt dukke som forestilte presidenten på Sri Lanka sammen med landets flagg.
Voldelige sammenstøt
Norsk Tamilsk Forum understreker at de nå har hatt tett kontakt med politiet og forsikrer om at demonstrasjonen framover vil foregå i ordnede former.




