Kollegene til Trond Petter Kolset (30) beskriver ham som en fantastisk humørspreder.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
- EN GOD SJEF: Lars Magne Hovtun hadde Trond Petter Kolset som troppsjef da han var inne til førstegangstjeneste i 2005. Foto: HENNING LILLEGÅRD/Dagbladet

- EN GOD SJEF: Lars Magne Hovtun hadde Trond Petter Kolset som troppsjef da han var inne til førstegangstjeneste i 2005. Foto: HENNING LILLEGÅRD/Dagbladet

MINNESTUND I DAG: På Camp Nidaros i Mazar-e Sharif. Foto: Forsvaret

MINNESTUND I DAG: På Camp Nidaros i Mazar-e Sharif. Foto: Forsvaret

ANGREPET: Her ble den norske soldaten drept av selvmordsbomberen. Video: APTN

Mazar-i-Sharif Airfield, Afghanistan



(Dagbladet.no): - Mange av hans kolleger i etterretningstjenesten skulle gjerne stått fram og fortalt om hvor fantastisk venn og kollega Trond Petter var. Men jobben deres tillater dem ikke å gjøre det, sier Lars Magne Hovtun til Dagbladet.no.

Hovtun er en del av informasjonsstaben i Forsvarets Fellesopertive hovedkvarter, men hadde Kolset som sin første troppsjef da han var inne til førstegangstjeneste i Bardufoss i 2005. De jobbet også sammen på leiren Camp Nidaros i Mazar-e Sharif i Afghanistan i 2007.

- Nå har Trond Petter blitt ansiktet på de hemmelige. Mange er mistenksomme til den hemmelige jobben etterretningstjenesten gjør, men den består av fantastiske mennesker som Trond Petter, sier Hovtun.

- Behandlet alle som bestevenner
Hovtun jobbet i hele går med informasjonsarbeidet etter drapet som rystet en hel nasjon.

- Det er forferdelig å miste soldater, men da jeg fikk vite at det var Trond Petter ble det plutselig veldig nært og helt uvirkelig, sier han.

Han beskriver Kolset som en humørspreder som alltid hadde smilet på lur. Han var en motivator for sine kolleger.

- Han var en av de første offiseren jeg møtte i Forsvaret. Trond Petter var en helt annen type offiser enn det jeg hadde regnet med før jeg startet i Forsvaret. Han var omsorgsfull og behandlet alle som bestevenner, sier han.

Minnestund i dag
Kollegene til Kolset minnet den falne soldaten på Camp Nidaros i Mazar-e Sharif i Afghanistan i dag. Der ble det lagt fram en kondolanseprotokoll som de som ønsket å legge igjen en siste hilsen kunne skrive i.

Denne vil bli overlevert til familien når båren med Kolset ankommer Norge på tirsdag.

Kolset ble drept av en selvmordsbomber på veien melleom Mazar-e Sharif og Meymaneh i går tidlig. Han ble flydd til sykehus, men livet sto ikke til å redde.


Trond Petter Kolset:

• Gikk Krigsskolen på Linderud 2002-04

• Jobbet etter det i logistikkbataljonen (Combat Service Support, CSS) på Bardufoss.

• Jobbet i Afghanistan fra juli 06 til juli 07, i Quick reaction Force (QRF ISAF) innenfor Mulitinational support group - logistikk/forsyning.

• Gikk etter det kurs ved FSES, Forsvarets skole for etterretning og sikkerhet, tok her pashtu-kurs og etterretningskurs

•Har vært i E-tjenesten siden oktober 2008.

Kilde: Forsvaret