FNs generalsekretær Ban Ki-moon ber Sikkerhetsrådet innføre sanksjoner.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips

Værmelding for New York

I dag I morgen Søndag Mandag
Halvskyet20°Halvskyet26°Halvskyet26°Skyet24°

New York, USA


FNs generalsekretær Ban Ki-moon ber Sikkerhetsrådet innføre sanksjoner mot land og væpnede grupper som rekrutterer og bruker barnesoldater.

I en rapport som tar for seg tidsrommet september 2007 til desember 2008, dokumenterer FN grove overgrep mot barn i 20 land og av 56 registrerte parter, både regjeringsstyrker og opprørsgrupper. Rapporten ble presentert for Sikkerhetsrådet onsdag.

Etter en resolusjon i Sikkerhetsrådet i 2005, ble det satt ned en gruppe som skulle overvåke og melde fra om land og grupper som brukte barnesoldater, som bortførte, drepte eller lemlestet barn, og angrep skoler.

Ban ber nå om at denne gruppen må utvide overvåkingen til også å omfatte systematisk voldtekt og seksuell vold.

- Utbredt og systematisk bruk av voldtekt og seksualisert vold mot barn, både gutter og jenter, øker i konflikter, sier Ban.

Blant de 20 landene som nevnes i FN-rapporten er Afghanistan, Burundi, Tsjad, Kongo, Irak, Georgia, Sri Lanka, Somalia, Thailand og de palestinske selvstyrte områdene.

(NTB)