Landsmøtet fulgte ledelsen.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips

Om #KRFLM på twitter

er en tjeneste der brukere kan poste små meldinger. Når det skjer noe i verden, skriver folk om det på Twitter, og det utnytter vi i journalistikken vår.

Brukerne kan befinne seg fysisk tett på hendelsen, og har derfor ofte nøyaktige og ferske opplysninger om det som foregår.

les mer

Kristiansand dyrepark, Norge


Værmelding for Kristiansand dyrepark

I dag I morgen Søndag Mandag
Skyet-5°SkyetLettskyetEnkelte sluddbyger, perioder med sol

KRISTIANSAND (Dagbladet.no): Kristelig Folkepartis landsmøte fulgte leder Dagfinn Høyrbråtens oppfordring i kveld, og sa i praksis nei til et regjeringssamarbeid med Fremskrittspartiet.

Flere KrF-tillitsvalgte har gått ut med oppfordringer om å åpne for et samarbeid med Siv Jensens parti, men da stemmene fra de 195 delegatene ble telt opp, var tallenes tale tydelig.

-Kvalm av Siv
Med 183 mot 12 stemmer, fulgte landsmøtet forslaget fra landsstyret om å si nei til samarbeid med både ytre venstre og ytre høyre.

Beslutningen kom etter sterke anbefalinger fra Høybråten, som i sin åpningstale i formiddag sa at han ble uvel av Siv Jensens skattepolitikk.

-Handler om integritet
Før stemmegivingen fulgte han opp med en formaning til sine partifeller om å holde fast ved instillingen fra landsstyret, og si nei til forslaget fra delegat Aud Kvalbein, som har talt for et varmere forhold til Fremskrittspartiet.

- Det handler om vår identitet og det handler om vår integritet. Et sted må vi sette en grense. Jeg kan ikke være med å ta ansvaret for det sa Høybråten til delegatene.

Samarbeidsvedtaket lyder nå som følgende:

- Krf mener Norge er best tjent med en regjering uten slagside til ytterpunktene i norsk politikk. Vi vil derfor arbeide for en ikke-sosialistisk regjering med tyngdepunkt i sentrum som alternativ til den sittende regjering. Det avgjørende for KrFs deltakelse i en slik regjering er styrke og gjennomslag for våre verdier og vår politikk. Den rødgrønne regjeringen må få avløsning.