Siv Jensen vil bli Norges «Maggie».
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
DEN GANG DA: Statsministrene Margaret Thatcher og Gro Harlem Brundtland (t.v.) beskuer Oslo fra toppen av Regjeringsbygget da de begge styrte hvert sitt land. Foto: SCANPIX
Er Siv Jensen Norges Margaret Thatcher?
TINA: «There is no alternative», forkortet som TINA, var et av Margaret Thatchers viktigste slagord. Det betyr at på tross av kapitalismens problemer er det ikke noe alternativ til dagens økonomiske system. Foto: SCANPIX
- FEIGE POLITIKERE: - I Norge har man en tendens til å få politikere som streber etter å bli likt av alle, og som ikke vekker noe engasjement. Men jeg synes det er viktig å virkelig stå for noe, sier Siv Jensen. Foto: SCANPIX
Det var da hun ble invitert til å snakke i det britiske Underhuset, at hun ble omtalt som «Norges Margaret Thatcher».
Det er ikke første gang. Desember 2008 var det Standpoint Magazine som sammenlignet henne med jernladyen.
Blir ikke likt av alle
- I Norge har man en tendens til å få politikere som streber etter å bli likt av alle, og som ikke vekker noe engasjement. Men jeg synes det er viktig å virkelig stå for noe, sier Jensen.
Det var sir Malcolm Rifkind, som representerer det konservative partiet, og som var statsråd under både Margaret Thatcher og John Major, som hadde invitert Jensen til å foredra under overskriften «Hvordan fremme stabilitet og frihet i 21. århundre - et norsk perspektiv».
- Kommende statsminister
I invitasjonen blir Jensen beskrevet som «trolig en kommende norsk statsminister» og «Norges Margaret Thatcher».
Og da Dagbladet snakket med Jensen, hadde hun allerede begynt å adoptere flere av Thatchers utrykk.
- Det er ikke noe alternativ til markedsøkonomien, sier Jensen.
«There is no alternative», forkortet som TINA, var et av Thatchers viktigste slagord. Det betyr at på tross av kapitalismens problemer er det ikke noe alternativ til dagens økonomiske system.
- Sprøyt og vås
- Samtidig er det sprøyt og vås at vi ønsker et uregulert marked. Man får ikke til markedsøkonomi uten meget gode ytre reguleringer, sier Jensen.
Frp-lederen tror ikke venstresiden vil lykkes med å skape et mer sosialistisk økonomisk system.
- Kristin Halvorsen forsøker å skape et inntrykk av at de driver med en annen økonomisk politikk. Men i realiteten er alt de gjør, også markedsliberalistisk. Jeg tolker det som at de innerst inne vet hva som er riktig, sier Jensen.
Håper på Høyre
Frp-formannen legger ikke skjul på at hun har en statsminister i magen. Nå håper hun Høyre går for et regjeringssamarbeid i løpet av landsmøtet i helgen.
- Jeg håper Høyre sier åpent at de ønsker regjeringssamarbeid med Frp i løpet av landsmøtet, sier Jensen. Hun tror det vil gagne begge partiene.
- Med et klart alternativ vil det bli lettere å vinne valget, og jeg tror det vil ha en selvforsterkende effekt, sier Jensen.
HÅPER PÅ HØYRE: - Jeg håper Høyre sier åpent at de ønsker regjeringssamarbeid med Frp i løpet av landsmøtet, sier Siv Jensen. Foto: SCANPIX


Tips:
















