Kjempetabbe da heldige Sandefjord fikk uavgjort.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
UAVGJORT: Isaksen sklir inn utlikningen, og Rosenborg mister to poeng de hadde langt nede i lomma. Etter kampen var Jarstein svært skuffet. Foto: ARNT E. FOLVIK/DAGBLADET

UAVGJORT: Isaksen sklir inn utlikningen, og Rosenborg mister to poeng de hadde langt nede i lomma. Etter kampen var Jarstein svært skuffet.
Foto: ARNT E. FOLVIK/DAGBLADET

Hvem bør stå i mål for Norge mot Makedonia og Nederland?

 Rune Almenning Jarstein
 Jon Knudsen
 Håkon Opdal
 Espen Bugge Pettersen
 Kenneth Høie
 Jan Kjell Larsen
 Thomas Myhre
Se resultatet

Sandefjord — Rosenborg 2-2 (1-2)

7628 tilskuere.

Mål: 0-1 Trond Olsen (1), 0-2 Rade Prica (32), 1-2 Admir Rascic (40), 2-2 Samuel Isaksen (70).
Dommer: Tom Henning Øvrebø, Nordstrand.
Gult kort: Ebrima Sohna, Sandefjord.

Sandefjord (4-4-2): Espen Bugge Pettersen — Alexander Gabrielsen, Birger Madsen, Espen Nystuen, Martin Jensen — Fenan Selcinovic (Samuel Isaksen fra 66.), Ebrima Sohna, Marciano José do Nascimento, Erik Mjelde — Admir Rascic, Malick Mane (Ørjan Røyrane fra 66.).

Rosenborg (4-2-3-1): Rune Almenning Jarstein — Mikael Lustig, Alejandro Lago, Vadim Demidov, Mikael Dorsin — Marek Sapara, Alexander Tettey — Per Ciljan Skjelbred (Didier Konan Ya fra 79.), Steffen Iversen, Trond Olsen (Dario Zahora fra 87.) — Rade Prica.

(NTB)
REDDET POENG: Sandefjordjubel etter at Admir Rascic (øverst) reduserte til 1-2 under eliteseriekampen i fotball mellom Sandefjord og Rosenborg på Komplett.no arena i kveld.
Foto: Trond Reidar Teigen  / SCANPIX

REDDET POENG: Sandefjordjubel etter at Admir Rascic (øverst) reduserte til 1-2 under eliteseriekampen i fotball mellom Sandefjord og Rosenborg på Komplett.no arena i kveld.
Foto: Trond Reidar Teigen / SCANPIX

STOR FEIL: Rune Almenning Jarstein glapp ballen han enkelt hadde plukket ut av lufta, og Samuel Isaksen skled inn utlikningen.
Foto: Trond Reidar Teigen  / SCANPIX

STOR FEIL: Rune Almenning Jarstein glapp ballen han enkelt hadde plukket ut av lufta, og Samuel Isaksen skled inn utlikningen.
Foto: Trond Reidar Teigen / SCANPIX

TIDLIG LEDELSE:
Trond Olsen scoret for Rosenborg etter knappe 20 sekunder, og RBK presset gjennom hele kampen.
Foto: Trond Reidar Teigen / SCANPIX

TIDLIG LEDELSE: Trond Olsen scoret for Rosenborg etter knappe 20 sekunder, og RBK presset gjennom hele kampen.
Foto: Trond Reidar Teigen / SCANPIX

Sandefjord, Norge


(Dagbladet.no): Sandefjord - Rosenborg 2-2.

Før toppkampen i Sandefjord i kveld var det mye snakk om en duell i duellen: Landslagsaktuelle Espen Bugge Pettersen mot Rune Almenning Jarstein, foran Egil Drillo Olsen på tribunen.

Det oppgjøret skulle bli avgjørende.

For mens hjemmelagets målvakt vartet opp med storspill og var hovedansvarlig for at Sandefjord aldri lå under med mer enn to mål, var det til slutt en enorm tabbe av Jarstein som ga SF-utlikning mot spillets gang i slutten av andreomgang.

Jarstein glapp ballen foran eget mål, innbytter Samuel Isaksen skled inn 2-2, og etter en rekke enorme muligheter måtte RBK ta til takke med ett poeng.

- Jeg må bare beklage til alle i laget, supporterne og alle som følger RBK. Jeg skjønner ikke hva som skjedde. Jeg følte jeg hadde kontroll, «timet» innlegget riktig, grep ballen, men plutselig var den ikke lenger i hendene mine. Nå er det bare tungt, sier en ydmyk Jarstein etter kampen.

«Ingen kommentar» fra Drillo
Tabben kommer bare tre dager etter at Jarstein bommet fullstendig i feltet mot Molde i 16.mai-runden, og to uker etter at han slapp inn et veldig enkelt skudd fra Lyns Diego Guastavino på Ullevaal.

- Tre kamper på rad med feil vil alltid få konsekvenser. Men Jarstein var oppe til vurdering før kampen, fikk ny tillit og kommer til å bli vurdert igjen i Trondheim i morgen, sier en skuffet RBK-trener Erik Hamrén.

- Hvor lenge får han fortsette som førstemålvakt?

- Jeg kan ikke sette noen tid på det, alle spillere, også målvakter, trenger tillit over tid selv om de gjør feil. Men selvsagt er det tungt for laget at vi mister poeng på den måten, sier Hamrén.

Egil Drillo Olsen var tilstede på kamp i Sandefjord, men ønsker i kveld ikke å kommentere overfor Dagbladet.no hva keeperprestasjonene han var vitne til i kveld betyr for mandagens landslagsuttak til kampene mot Makedonia og Nederland.

- Jeg var klar over at Drillo satt på tribunen, men tenkte ikke på det underveis i kampen. Jeg hadde god selvtillit selv med blemmer i de to foregående kampene. Andre bestemmer hva som skjer med landslaget. Jeg vil ikke bruke tid og energi på å tenke annet enn neste trening og neste kamp, sier Rune Almenning Jarstein til NTB.

Tidligere landslagstrener Åge Hareide vet imidlertid litt om keepertabber han også, og han sier det sånn i NRK-studioet:

- Så store feil koster for mye. Vi har lidd nok for det på det norske landslaget.

Rekordtidlig ledermål
Sandefjord var heldige som hadde 1-2 til pause, og det var bare spilt nitten sekunder da Rosenborg tok ledelsen på Komplett.

Bortelaget vant ballen direkte etter SFs avspark, og Mikael Dorsin slo en flott langpasning mot Rade Prica.

Prica kom seg ned til dødlinja, fant Trond Olsen på full fart inn foran mål, og i løpet av to berøringer var ballen i nettet bak landslagsaktuelle Espen Bugge Pettersen.

Og Rosenborg fortsatte kjøret.

Bugge Pettersen viste glimt av den landslagsklassen da han panter-reddet headingen fra Mikael Lustig etter tjue minutter, og var heldig som kunne se Marek Saparas suser forsvinne på utsiden av venstrekrysset like etter.

Men etter en halvtime var det duket for nok en nettkjenning. Steffen Iversen gjorde en strålende jobb som servitør da han rev seg fri på sekstenmeteren og dyttet ballen til siden.

Der kom Rade Prica med kanonen fininnstilt, og svensken prikket inn sitt femte for sesongen med ypperlig presisjon.

Rosenborg hadde syv klare målsjanser før pause, og en tomålsledelse hadde absolutt ikke vært for mye. Men i stedet var det Sandefjord som reduserte med fem minutter igjen å spille av førsteomgangen.

Erik Mjelde fikk god tid til å sikte fra ute på venstrekanten, innlegget mot Admir Rascic var nøyaktig, og spissen, som hadde lurt seg bak ryggen på Vadim Demidov, kunne sikkert styre inn 1-2 med hodet.

Det ble stående til andreomgang begynte til tross for to store Trond Olsen-muligheter like før Tom Henning Øvrebø blåste for pause.

Bugge Pettersen storspilte
Rosenborg startet andreomgangen som de startet den første, minus nettkjenning i første minutt selvfølgelig. Men bare tre minutter var spilt da Marek Sapara testet frisparkfoten.

Skuddet mot venstre hjørne var godt, og nok en gang måtte Espen Bugge Pettersen vise hvorfor han har kommet seg inn på Egil Drillo Olsens notatblokk før uttaket til kampene mot Makedonia og Nederland.

God var målvakten igjen like etter. Steffen Iversen fikk god tid til å sikte fra tjue meter, og det skrudde skuddet mot høyre kryss tvang Espen BP til en fin fisting over.

Og ironisk nok, mens Bugge Pettersen storspilte foran Drillo, gikk landslagsrival Rune Almenning Jarstein på en kjempesmell i motsatt ende.

Generaltabbe av Jarstein
Tjue minutter sto igjen på kampklokka da Jarstein så ut til å ha full kontroll på et innlegg fra venstre.

Men i det sisteskansen landet etter å ha plukket ballen ut av lufta, glapp han plutselig kula ut av hendene og inn foran eget mål.

Der kom innbytter Samuel Isaksen skliende, og Sandefjord hadde snudd 0-2 til 2-2.

Jarstein kastet et fortvilet blikk ned på de to hanskene sine, men der fikk han liten trøst. Tabben sørget for at Sandefjord og Rosenborg til slutt delte poengene.

RBK beholder likevel tabelltoppen, mens Sandefjord forblir på fjerde.

- Vi gir oss ikke, og spiller bedre i andre omgang. Innimellom er vi ganske gode, og vi «hung in there», sier en fornøyd Patrick Walker, Sandefjord-trener.