Fire menn pågrepet. Kjøpte falske våpen fra FBI.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips

Bronx, USA


Værmelding for Bronx

I dag I morgen Søndag Mandag
Enkelte regnbyger, perioder med sol23°Enkelte regnbyger med torden, perioder med sol27°Torden og regn24°Skyet27°

(Dagbladet) Fire menn er pågrepet i New York, mistenkt for å ha planlagt å sprenge en bombe ved to synagoger i bydelen Bronx samt skyte ned et fly.

De hadde en plan om å utføre angrepet i mot synagogene kveld, sier kongressmann Pete King (R) til tv-kanalen CNN.

Til CNN sier Joseph Demarest fra FBI at mennene ble pågrepet mens de plantet det de selv trodde var eksplosiver i biler ved synagogene.

Sprengstoffet, total 14 kilo, var imidlertid falskt: Mennene hadde kjøpt det fra FBI-agenter som utga seg for å være millitante.

I bilen hadde mennene også en falsk Stinger-rakett, som de ønsket å bruke til å skyte ned et fly ved en flyplass, ifølge myndighetene

Pågripelsene kommer etter at det føderale politiet FBI har etterforsket saken i ett år, opplyser amerikanske tjenestemenn til nyhetsbyrået AP. Agentene sto klare utenfor synagogen da de mistenkte la «sprengstoffet» i bilene.

Alle de fire mennene skal være amerikanskfødte.

- Det siste angrepet på vår frihet viser at sikkerhetstruslene mot New York er altfor ekte, og understreker hvorfor vi må være våkne i vår kamp mot terrorisme, sier ordfører Michael Bloomberg i en uttalelse, skriver New York Times.