- Byfogden har i praksis latt en narkotiltalt fange redigere VG Nett fra cellen i Bolivia, mener ansvarlig redaktør Espen Egil Hansen.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
19-åringen ble pågrepet i Bolivia sammen med to andre norske kvinner for vel ett år siden. Alle tre sitter fortsatt fengslet i landet.
VG Nett publiserte tirsdag denne uka navnet til den unge kvinnen, noe som fikk familien til å reagere. Via sin advokat krevde kvinnen og hennes familie at navnet måtte fjernes, noe Oslo byfogdembete godtok, skriver Fædrelandsvennens nettutgave.

— Skandaløs kjennelse
VG Nett nektet først å rette seg etter kravet om å fjerne navnet. Men nå har ansvarlig redaktør Espen Egil Hansen omsider gått med på kravet.

— Under sterk tvil har jeg bestemt meg for å respektere kjennelsen. Samtidig vil jeg si at det er en skandaløs kjennelse, fordi byfogden i praksis har latt en narkotiltalt fange redigere VG Nett fra cellen i Bolivia, sier Hansen til VG Nett.

Familiens advokat Carl Bore har nå anmeldt Hansen, i tillegg til journalisten som identifiserte 19-åringen.

— Dette handler kort og godt om at en stor norsk avis nekter å følge klare pålegg fra en norsk domstol. Det er også uhørt at VGs egen advokat per telefon hevder at VG ikke trenger å respektere kjennelsen. Vi vurderer nå å anmelde advokat Cato Schiøtz for medvirkning, sier Bore til NTB.

Rasende på byfogden
Redaktøren er rasende på byfogden for måten saken er behandlet på, og forteller at hans respekt for Oslo byfogdembete er fallende.

— Konsekvensen av den type tankegang vil etter min mening være at norsk presse ikke vil kunne identifisere i noen straffesaker. Det er totalt uakseptabelt at en dommerfullmektig tilsidesetter sentrale prinsipper i Grunnloven, prinsipper for en fri presse og rettspraksis på denne måten, sier Hansen.

— Hansen overdramatiserer. VG kan fortsette å dekke Boliviasaken. Dette går utelukkende på navn og bilde. Min klient er svært ung, har plettfri vandel og er uskyldig til det motsatte er bevist. Hun samtykket heller ikke i identifiseringen, og har da personvern etter Grunnloven og internasjonale menneskerettigheter. Bildet VG brukte viser henne på vei fra et rettsmøte. Norske aviser ble nylig dømt i Strasbourg for trykking av en velkjent domfelt på vei ut fra rettssalen, sier Bore.

Han legger til at VG kunne ha sagt fra om identifiseringen på forhånd.

— VG kunne i det minste ha varslet om at de planla identifisering, men VG tok ingen hensyn. Hansen viser også byfogden lite respekt. Litt edruelighet hadde vært greit, sier Bore.

De to andre kvinnene som sitter fengslet i Bolivia, har selv valgt å la seg identifisere.

(NTB)