- En million ting i veien med Newcastle.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
SPILLERNE HAR SKYLDA: Selv om Shearer mener problemene i klubben har vart i flere år, sier han i klar tekst at spillerne selv må ta skylda for ikke å ha levert godt nok denne sesongen. Foto: Dylan Martinez, Reuters

SPILLERNE HAR SKYLDA: Selv om Shearer mener problemene i klubben har vart i flere år, sier han i klar tekst at spillerne selv må ta skylda for ikke å ha levert godt nok denne sesongen.
Foto: Dylan Martinez, Reuters

Rykker Newcastle direkte opp igjen?

 Ja
 Nei
Se resultatet

Newcastle upon Tyne, Storbritannia


Værmelding for Newcastle upon Tyne

I dag I morgen Mandag Tirsdag
SkyetSkyetSkyetSkyet

(Dagbladet.no): Et uheldig selvmål kostet Newcastle United det poenget som sendte dem ut av Premier League etter 16 sesonger på øverste nivå.

Men at problemene stikker langt dypere en Damien Duffs sleivtreff i eget nett, kan den mislykkede redningsmannen Alan Shearer bekrefte.

- Det er en million ting i veien med denne klubben, som må ordnes opp i. Jeg vet at folk vil gjøre sammenlikninger med Leeds United og det forstår jeg. De som styrer klubben må bestemme hva de ønsker å gjøre og hvilken retning de vil at klubben skal ta, sier Shearer ifølge nyhetsbyrået AFP.

Leeds tapte semifinalen mot Valencia i Champions League våren 2001. Denne våren tapte de semifinalen i opprykksplayoff fra League One mot Millwall.

- Spillere må bort
Det er ventet at Shearer vil bli tilbudt managerjobben på fast basis på tross av nedrykket, men han vil foreløpig ikke si noe om framtida si. Men han inrømmer at han forstår hvorfor det sies at det er avhengighetsdannende å være fotballeder.

Shearer har debutert som manager i sesonginnspurten. Og uansett om han fortsetter eller ei, mener han det trengs store utskiftinger.

- Det trengs en stor opprydning. Spillere må bort og nye spillere må inn. Så må klubben bestemme seg for hvor veien går videre.

Shearer er også klar på at spillerne i klubben må se seg selv i speilet. Til syvende og sist er det de som ikke har prestert.

- Jeg har sagt til dem at de kan lete så mye de orker etter unnskyldninger. De mener kanskje at jeg ikke har vært god nok, at Mike Ashley ikke har vært god nok, Kevin Keegan, Joe Kinnear eller Chris Houghton. Men det er de som sitter i garderoben som ikke har vært gode nok, sier Shearer.

- De dårligste rykker ned
Den tidligere storscoreren sier han var sjokkert over tilstanden i klubben da han tok over åtte kamper før sesongslutt. Men igjen, problemene stikker langt dypere.

- Det er enorme problemer i Newcastle. Det har pågått i flere sesonger. De tre dårligste lagene rykker ned, og uheldigvis for meg er Newcastle ett av dem, sier Shearer.

Så er spørsmålet om Newcastle kan bli et nytt Leeds. De helhvite fra Yorkshire rykket ned etter 2003-04-sesongen etter 14 år i øverste divisjon.

I 2007 ble Leeds satt under administrasjon og straffet med ti poeng. De ville rykket ned på tredje nivå selv uten poengstraffen. I fjor tapte de playoff-finalen mot Doncaster Rovers, mens det i år altså ble tap mot Millwall i semien.