85 prosent flere enn på samme tid i fjor.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
68.300 personer er registrert som helt ledige hos Nav i slutten av mai. Det er 85 prosent flere enn på samme tid i fjor.
Justert for sesongsvingninger har ledigheten økt med 1.400 personer den siste måneden, og 2,6 prosent av arbeidsstyrken er nå arbeidsledig, viser tall fra Nav.
De siste månedene har den sesongkorrigerte ledigheten steget med over 4.000 personer hver måned.
Ved utgangen av mai var det registrert 31.700 delvis ledige hos Nav. Dette er 14.100 flere enn i mai i fjor.
Det siste året har ledigheten økt svært raskt innen bygg og anlegg og industri. Ledigheten er nå tredoblet innen bygg og anlegg, mens den har økt med 129 prosent for industriyrker. Arbeidsledigheten er høyest i Finnmark og Oslo, hvor henholdsvis 3,8 og 3,4 prosent av arbeidsstyrken er registrert som helt ledige.
Tirsdag la Nav fram prognoser for utviklingen i arbeidsledigheten som anslår at 105.000 personer vil stå registrert som arbeidsledige innen utgangen av året.
NTB






















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen