VINNER: Gyldendal-tidsskriftet Vinduet, med Audun Vinger i redaktørstolen, stakk av med tittelen "Årets tidsskrift" og 20 000 kroner. Foto: Steinar Buholm
«Vinduet» årets tidsskrift
Redaktør Audun Vinger gikk helt til topps - på første forsøk.
ÅRETS TIDSSKRIFT: Men premiepengene går med til den daglige driften. Foto: Faksimile
(Dagbladet): - Det er veldig inspirerende og gledelig å få en sånn anerkjennelse - særlig på første forsøk. Jeg er stolt av redaksjonen og alle bidragsyterne, sier Audun Vinger til Dagbladet.
Prisen for årets tidsskrift deles ut av Tidsskriftforeningen for tredje gang i år, og som vinner følger Vinduet i fotsporene til Samtiden (2006) og Kirke og Kultur (2007). De får også 20 000 kroner til redaksjonelle prosjekter.
- Viktigere enn noen gang Audun Vinger tror at de vanskelige tidene for landets papirutgivelser fører til at tidsskriftene blir viktigere enn noen gang.
- Det er selvsagt deilig å holde et godt papirprodukt i hendene, men det gir også nødvendig rom for refleksjon. Vi trenger den rolige tanken. Kommersialiseringspresset i forlagene og i bokhandelen gjør også at tidsskriftene blir en viktig arena hvor litteraturen får leve fritt, sier Vinger.
Den tidligere Natt&Dag-redaktøren overtok som redaktør på tampen av 2007, og har gjort flere grep i det tradisjonsrike tidsskriftet, som fylte 60 år i 2006.
- Vinduet har fått en ansiktsløftning i min tid, vi har forsøkt å gjøre det mer til en totalopplevelse, der den estetiske profilen framhever innholdet. Designer Rune Mortensen fortjener en pris alene for dette, sier Vinger.
- Bred enighet Juryleder og professor Kjell Lars Berge har en omfattende jobb. Han forteller at det er en voldsom variasjon og bredde i norske tidsskrifter i dag, men at de likevel valgte å bekrefte ordtaket «de gamle er eldst.» - Vinduet har en leken kvalitet som åpner for alle typer lesere. De er litt retro, men uten at den vanlige leser vil merke det. I tillegg har de et usedvanlig lekkert design, fortsetter han.
Berge røper at det i år ikke var veldig vanskelig for juryen, som blant annet inneholder designer Ellen Lindeberg og samfunnsredaktør i Morgenbladet, Frank Rossavik.
- Det var egentlig ganske lett denne gangen. Vinduet skiller seg såpass ut fra de øvrige, og det var bred enighet om at de skulle få prisen, forteller han.
Det ville kanskje være oppklarende for oss alle om Breivik fikk ha på seg sin korsfareruniform i retten. Dette ville gjøre det lettere å forstå hans unike virkelighetsoppfatning.