Anklager FN for å være hyklere.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
Nord-Korea har igjen prøveskutt en kortdistanserakett, melder sørkoreanske medier. Prøveutskytingen er den sjette i rekken etter at landet denne uken gjennomførte en atomprøvesprengning.
Rekkevidde på 130 km
Den nye raketten ble avfyrt fra en base på den nordkoreanske østkysten fredag. meldte nyhetsbyrået Yonhap i Seoul. Forsvarsdepartementet i den sørkoreanske hovedstaden ville ikke umiddelbart kommentere meldingen.
Rakettene som Nord-Korea har prøveskutt de siste dagene, skal ha en rekkevidde på 130 kilometer. Nordkoreanerne har også tidligere foretatt slike prøveutskytinger på tidspunkter da situasjonen i regionen var spent.
Mener FN er hyklere
Tidligere i dag gikk Nord-Korea ut og stemplet FNs sikkerhetsråd som hyklere. De truer med mottiltak hvis Sikkerhetsrådet innfører nye sanksjoner mot landet. FN vurderer straffetiltak etter de nordkoreanske atomprøvesprengningene.
— Hvis FNs sikkerhetsråd kommer med flere provokasjoner, har vi ikke noe annet valg enn å sette i verk nye tiltak for å forsvare oss, het det i en kunngjøring fra det nordkoreanske utenriksdepartementet fredag.
— Rådets medlemmer er hyklere, het det videre.
- Det er grenser for vår tålmodighet. Den kjernefysiske prøvesprengningen som vi nå har foretatt, er den 2.054. i verdenshistorien, og de fem faste medlemmene av Sikkerhetsrådet har stått for 99,9 prosent av dem, framholdt departementet.
FNs sikkerhetsråd, der USA, Frankrike, Storbritannia, Russland og Kina er faste medlemmer, har ennå ikke kommet med noen formell fordømmelse av Nord-Koreas nye prøvesprengning. Det er fortsatt uklart om rådet vil skjerpe sanksjonene.
(NTB)




















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen