55 hvaler strandet i Sør-Afrika.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
TUNGT: Et hundretalls frivillige jobbet på spreng med å dytte hvalene tilbake på sjøen. Foto: SCANPIX/REUTERS/Mike Hutchings

TUNGT: Et hundretalls frivillige jobbet på spreng med å dytte hvalene tilbake på sjøen. Foto: SCANPIX/REUTERS/Mike Hutchings

SVØMTE PÅ LAND: Årsaken til at hvalene forvillet seg på stranda er så langt ukjent. Foto: SCANPIX/EPA/NIC BOTHMA

SVØMTE PÅ LAND: Årsaken til at hvalene forvillet seg på stranda er så langt ukjent. Foto: SCANPIX/EPA/NIC BOTHMA

Cape Town, Sør-Afrika


Værmelding for Cape Town

I dag I morgen Søndag Mandag
Skyet18°Enkelte regnbyger, perioder med sol20°Lettskyet22°Sol22°

(Dagbladet): Forskere sier 34 strandede falske spekkhoggere må avlives, etter at de motsatte seg redningsforsøk på Long Beach i Cape Town, Sør-Afrika i ettermiddag, melder AP.

- Jeg føler meg trist, men det var den riktige tingen å gjøre, sier leder Nan Rice i Dolphin Action and Protection group til det Sør-Afrikanske nyhetsbyrået SAPA.

Rundt 55 hvaler forvillet seg opp på stranda, og svømte opp igjen straks de ble forsøkt reddet. Tjue av dem ble reddet, men vind og høye bølger gjorde det nær umulig for et hundretalls redningsarbeiderene å dytte de store pattedyrene tilbake på sjøen.

Seks bulldosere ble satt inn i den vanskelige aksjonen.

- Staks vi fikk hvalene på sjøen så svømte de på land igjen. Det er ikke en veldige enkel situasjon, sier talsmann Craig
Lambinon ved National Sea Rescue Institute til
AP.

De dødsdømte hvalene ble skutt med pistol for å redusere mengden stress. Det oppsto tumulter mellom myndighetspersoner og frivillige som forsøkte å redde hvalene fra massakeren.

Årsaken til massestrandingen er ikke kjent.

- Trass alle teoriene om hvorfor sjødyr strander, så er det ikke klart hva som førte til at disse strandet i dag, sier Ian Klopper ved National Sea Rescue Institute til AP.

Etter drapene ble hval-likene dyttet til sjøs med bulldosere.

Den falske spekkhoggeren, Pseudorca crassidens, blir rundt seks meter lang og 1500 kilo tung. De lever langs store deler av verdens kyststrøk, også utenfor Norge.