Brasils luftforsvar bekrefter at de har funnet vrakrester de tror stammer fra det savnede Air France-flyet.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
Flight AF447 time for time (norsk tid)
03.33: Siste gang AF447 er i radarkontakt med bakken. Da hadde flyet akkurat fløyet over Fernando de Noronha-øyene, omkring 350 kilometer utenfor kysten av Brasil.
04.00: Flyet fløy inn i et område med kraftig tordenvær og turbulens, ifølge Air France.
04.14: Air France mottok en automatisk melding om en elektrisk feil ved flyet.
09.15: Air France bestemmer seg for at situasjonen er alvorlig, og begynner å sette opp et krisesenter.
11.10: Flyet skulle ha landet på Charles de Gaulle i Paris.
11.35: Flyplassmyndighetene i Paris offentliggjør at AF447 er forsvunnet.
12.17: Det brasilianske flyvåpenet iverksetter en leteaksjon nær Fernando de Noronha-øyene.
for drivstoff.
13.40: Det brasilianske flyvåpenet sier at
AF447 forsvant «langt ute» i Atlanterhavet.
13.42: Air France bekrefter at de fikk en
melding om en elektrisk feil ved flyet.
14.13: Air France antar at et lynnedslag
førte til feilen i det elektriske systemet.
(Dagbladet): Brasils luftforsvar sier de har funnet vrakrester i Atlanterhavet fra det de tror kan være det savnede Air France-flyet.
Drivstoff, vrakrester og flyseter er funnet 600 kilometer nordøst for det brasilianske øyriket Fernando de Noronha, melder nyhetsbyrået Reuters.
Det er talsmann Jorge Amaral i det brasilianske luftforsvaret som bekrefter vrakfunnet i ettermiddag.
- Flyseter er observert fra redningsfly tidlig i dag. Vi har også oppdaget små hvite vrakdeler som kan være metalliske, samt spor etter olje og parafin, som brukes som drivstoff i jetfly.
- Søkene fortsetter fordi disse funnene er veldig små i forhold til størrelsen på flyet, sier Amaral.
- Vi trenger en del med et serienummer eller en form for identifikasjon slik at vi er sikker på at den kommer fra det savnede flyet, sier talsmannen ifølge BBC.
Høy sjø og tungt skydekke har hindret søket etter vrakrester i dag. Franske etterforskere sier en serie av unormale omstendigheter og hendelser må være årsaken til at flyet styrtet.
Redningsteam fra Frankrike, Brasil og Senegal har i dag scannet et enormt havområde som strekker seg fra nordøstkysten av Brasil til Vest-Afrika.
Flyet hadde sist radarkontakt med bakken tre og en halv time etter avgang og en halv time senere da cockpiten varslet at flyet var på vei inn i et område med turbulens og tordenvær.


















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen