Arbeidstakerorganisasjonene avslo i natt.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips

Pensjonstriden i offentlig sektor

• Totalt omfatter tariffoppgjøret rundt 750.000 offentlig ansatte. Striden står i all hovedsak om framtidig offentlig tjenestepensjon.

• I den nye folketrygden kan man gå av med alderspensjon ved 62 år, men velge å stå i arbeid fram til 75 år. Tanken er at det skal lønne seg å stå lengst mulig i arbeid. Det krever endringer i dagens tjenestepensjonsordninger.

• Fristen for å komme i havn med meklingen i offentlig sektor går ut ved midnatt natt til torsdag. Rundt 30.000 arbeidstakere står klare til å gå ut i streik hvis det ikke blir enighet om det vanskelige pensjonsspørsmålet.

• Arbeidstakerne og arbeidsgiverne gikk inn i forhandlingene med helt forskjellige ønsker om framtidig pensjonsordning:

Arbeidstakerne krever en revidert pensjonsavtale som minst sikrer de samme rettighetene som i dag.
Det innebærer:
• En garanti om pensjonsutbetaling tilsvarende 66 prosent av sluttlønn.
• Garantien skal tre i kraft ved fylte 65 år.
• Ansatte skal ha full opptjening etter 30 år.

Arbeidsgiverne
mener denne ordningen blir for dyr, og ønsket en påslagsmodell som gjør det lukrativt å stå lenger i arbeid. Det innebærer:
• At arbeidstakeren sparer en viss prosent av lønna hvert år. Totalbeløpet på pensjoneringstidspunktet deles på antall år man kan forventes å være pensjonist.
• Man skal kunne stå i arbeid fram til fylte 75 år.
• Dermed må arbeidstakerne jobbe minst åtte år lenger enn i dag for å komme best mulig ut av det.

• I tillegg krever arbeidstakerne å beholde dagens AFP-ordning, som gjør det mulig å gå av med pensjon ved fylte 62 år og få full pensjonsutbetaling ved fylte 65 år.

• Flere arbeidsgrupper i offentlig sektor har dessuten særaldersgrenser som arbeidstakerne krever videreført på dagens ytelsesnivå.

Kilde: NTB

Værmelding for Oslo

I dag I morgen Mandag Tirsdag
Sol25°Sol24°Skyet18°Skyet13°

Oslo, Norge


Arbeidstaker- organisasjonene skal natt til onsdag ha avslått et nytt tilbud fra staten om pensjonsordninger i oppgjøret i offentlig sektor.

Natt til onsdag avviste LO, YS, Unio og Akademikerne et justert tilbud fra staten, etter det NRK kjenner til. Tilbudet skal innebære en brutto pensjon på to tredeler av sluttlønn, med levealdersjustering og regulering som folketrygdens alderspensjon.

Partene møttes til nye forhandlingsmøter klokken 10 onsdag. Fristen går ut ved midnatt onsdag. Dersom det ikke blir enighet, er det varslet at over 30.000 ansatte i stat og kommune går ut i streik. Det har LO, YS, Unio og Akademikerne bestemt.

En eventuell streik vil blant annet ramme sykehjem, hjemmesykepleien, helsestasjoner, omsorgsboliger, rehabiliteringstjenester og ulike administrative funksjoner i kommunene. Flere barnehager og skoler vil bli stengt hvis det blir streik, og skatteoppgjørene stopper opp. 

Offentlig tjenestepensjon er den viktigste saken i årets tariffoppgjør.

(NTB)