Høyre mener regjeringens barnehagepolitikk rammer de svake.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
MAKSPRISPRINSEN: Kunnskapsminister Bård Vegar Solhjell, her i Sognsveien barnehage. Foto: Heiko Junge / SCANPIX
Barnehageutviklingen under de rødgrønne
• I 2003 var det 58 000 ansatte i barnehagene, i 2008 var tallet 81 500.
• De statlige bevilgningene til barnehagene har økt fra 7,8 mrd. kroner i 2003 til 24,3 mrd. kroner i 2009.
• Foreldrebetalingen er redusert reelt med 37 prosent i kommunale barnehager og 46
prosent i private barnehager siden 2002.
Kilde: Kunnskapsdepartementet
• De statlige bevilgningene til barnehagene har økt fra 7,8 mrd. kroner i 2003 til 24,3 mrd. kroner i 2009.
• Foreldrebetalingen er redusert reelt med 37 prosent i kommunale barnehager og 46
prosent i private barnehager siden 2002.
Kilde: Kunnskapsdepartementet
Det mener Høyre er usolidarisk.
- Kunnskapsminister Bård Vegar Solhjells barnehagepolitikk stenger barn av lavtlønte ute av barnehagen. Det er et sterkt utsagn, men jeg har belegg for det, sier kvinnepolitisk leder i Høyre, Linda Helleland.
Gir 50 millioner
Hun mener at mange lavtlønnsfamilier må betale mer for barnehageplassen etter at maksprisen ble innført.
- 2330 kroner er mye, og særlig hvis man har flere barn. Med Solhjells ordning har ikke en slik familie mulighet til å sende barna i barnehage, fordi lommeboka avgjør, sier Helleland.
Høyre vil derfor innføre gradert makspris, og avslører at de vil sette av 50 millioner kroner til dette formålet i sitt reviderte nasjonalbudsjett.
- Disse 50 millionene skal gå til kommuner som ikke inntektsgraderer barnehageprisene, sier Helleland.
Stor forskjell
Hun viser til Oslo kommune, som har en inntektsgradering i dag. En familie som tjener under 150 000 kroner, må for eksempel bare betale 777 kroner for et barn, i motsetning til maksprisen på 2330 kroner.
- Denne forskjellen utgjør mye penger for en slik familie, sier Helleland.
- Er 50 millioner kroner nok til å gjennomføre dette forslaget?
- Nei, det er ikke nok. Men det er en start, og vi håper å få med oss de andre borgerlige partiene, sier Helleland.
- Brutal sannhet
Hun synes regjeringens barnehagelogikk er sviktende.
- Regjeringen er opptatt av at alle barn skal i barnehage. Men mange barn får ikke muligheten til det med Solhjells politikk, sier Høyre-kvinnen.
Kunnskapsminister Bård Vegar Solhjell er totalt uenig i Høyres resonnement.
- Dette utspillet viser bare et forsøk på å vri seg unna den brutale sannheten om Høyres barnehagepolitikk. Høyres forslag vil innebære en kraftig prisøkning for barnehageplass i Norge, og færre plasser for de barna som trenger det mest, sier Solhjell til Dagbladet.

RAGNHILD AVDEM FRETLAND

Tips:


















