Takr døde i april. Nå har matfar fått fem nye hundevenner.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
ORGINALEN: Takr døde i april, 16 år gammel. Heldigvis har matfar fått fem nye utgaver av sin trofaste venn. Foto: AFP PHOTO / GABRIEL BOUYS/SCANPIX

ORGINALEN: Takr døde i april, 16 år gammel. Heldigvis har matfar fått fem nye utgaver av sin trofaste venn. Foto: AFP PHOTO / GABRIEL BOUYS/SCANPIX

(Dagbladet): Forskere i California sier de har klonet en av redningshundene som ble brukt under terrorangrepene i New York 11. september 2001.

Fem schäfere er kloninger av redningshunden Takr, skriver AP.
Valpene er nå levert til hundeeier James Synington.


Like før redningshunden døde i april, 16 år gammel, meldte den pensjonerte politimannen Synington seg på i en konkurranse i regi av BioArts International. Premien var å få klonet sin trofaste hundevenn helt gratis.

Den stolte matfaren har fortalt at han tok med seg Takr til World Trade Center etter terrorangrepene. De skal ha vært blant de første redningsmannskapene som kom til det som nå er Ground Zero. Takr fant en av de aller siste overlevende etter angrepene, som førte til at flere tusen mistet livet.

Politimannen fikk ifølge AP kritikk for å jobbe da angrepene skjedde fordi han var sykmeldt. Han bodde tidligere i Halifax, Nova Scotia, men har flyttet til Los Angeles hvor han nå nyter pensjonisttilværelsen sammen med sine fem klonede valper.