Politidirektoratet vil forebygge skoleskyting.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips

Årets lister er ikke klare ennå.

Oslo, Norge


Værmelding for Oslo

I dag I morgen Lørdag Søndag
Halvskyet-8°Lettskyet-5°Halvskyet-6°Halvskyet-2°

Politidirektoratet har laget en profil på skoleelever som kan bli potensielle drapsmenn.

Profilen blir nå sendt ut til alle landets politidistrikter som en hjelp til å forebygge skyteepisoder på skolene. Direktoratet ber samtidig Kunnskaps- departementet om å sende ut profilen til alle skolene, skriver Aftenposten.

Ifølge profilen er den potensielle gjerningsmannen ensom, våpeninteressert, har et hat mot stedet og institusjonen der man føler seg som taper, er i mental ubalanse, er interessert i voldelige dataspill og nettsteder, og er ellers tilsynelatende helt vanlig.

Politidirektoratet anbefaler at skolene gjør systematiske trusselvurderinger som tar for seg hva elevene sier og gjør. Politiet anbefaler skolene å samarbeide med andre instanser om enkeltelever, arrangere bekymringssamtaler og skaffe seg trusselforståelse når det gjelder elevenes situasjon på og utenfor skolen, og i tillegg arrangere øvelser.

Hensikten er å fange opp signaler tidlig, og å gripe inn og forebygge alvorlige hendelser. Politiet skal invitere til møter med skoleledelsen, og det er møteplikt.

- Vi ønsker på ingen måte å skremme elever, lærere eller foreldre. Dette er ment som et forebyggende spor med en lav profil. Det er viktig at lokalt politi og skolene har en dialog for å kunne fange opp faremomenter, sier politiinspektør Per-Jacob Solhaug ved seksjon for politiberedskap og krisehåndtering i Politidirektoratet.



(NTB)