Opplever eventyrlig suksess med «Fairytale». Nå er han mer populær enn Justin Timberlake.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
Radiolyttende russere skal dermed ha vært rimelig opptatt med vodkadrikking om de ikke har fått med seg låta til den populære Melodi Grand Prix-vinneren.
- Alexander er veldig fornøyd med å være så populær i de to landene han betegner som hjemme, Norge og Russland. Det er her han har røttene sine, sier Rybaks manager, Kathrine Synnes Finnskog, til Dagbladet.
Slår Timberlake
Ved å ligge som nummer én på på topp 100-lista over flest radiospillinger i Russland, har han dermed blitt spilt flere ganger enn både Justin Timberlake, Beyonce og Lady Gaga den siste uken.
Det har gjort at plateselskapet Universal i Russland ikke har stresset med å spille inn en russiskspråklig versjon.
- De ville da risikere å konkurrere mot hverandre med tanke på spilletid. Ved at låten har blitt så fantastisk godt mottatt i orginalversjonen med engelsk tekst, ble det aldri nødvendig å spille inn en ny versjon tilpasset Russland, forklarer Finnskog Synnes.
Musikksjef i P3, Mats Borch Bugge, snakker i store ord om Rybaks suksess i utlandet når han får opplest radiotallene av Dagbladet. Rybaks radiosuksess mener han er unik.
- Dette er helt vanvittig. Hvis disse tallene stemmer, så er det helt unikt og historisk at en norsk artist å gjøre det så bra i såpass mange land samtidig. Det kan nesten bare sammenlignes med A-ha, sier Borch Bugge.
P3 var den første radiokanalen som listet «Fairytale», først på b-lista og så på a-lista. Resten er historie.
- Vi er veldig stolte av det, altså. Allerede 20. februar spilte vi ham for første gang, forklarer musikksjefen.
Forventer gullplate
Også albumsalget til den felespillende 23-åringen fra Nesodden har tatt av i Russland. Nå snakkes det om gullplate.
- Den har solgt godt over 10 000 eksemplarer, men vi forventer å i alle fall runde 20 000, opplyser Rybak-manageren.
Det har tidligere blitt kjent at det skal spilles inn en ny albumversjon av «Fairytale» tilpasset det russiske markedet. Nå skal Rybak imidlertid konsentrere seg om å promotere den eksisterende platen i Norge gjennom en fullbooket festival-turné. Men etterpå står Russland for tur.
- Det jobbes med en russisk turné også, men ingen datoer eller steder er foreløpig klare.





















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen