Fem personer er omkommet.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
INGEN OVERLEVENDE: - Det er ingen overlevende etter ulykken, bekrefter lensmann i Ørsta Guttorm Hagen. MMS-foto: Fridgeir Walderhaug
MMS-foto: Mats Riise Bjørneset
Fakta om Eiksundtunnelen
• En av Norges lengste undersjøiske tunneler, 7.765 meter lang.
• Åpnet for trafikk 23. februar 2008.
• Forbinder Ulstein-regionen på Sunnmøre med Ørsta/Volda-regionen.
• Tunnelen er en del av riksvei 653.
• Bratteste stigning mot Ulstein-siden er 9,6 prosent
(NTB)
- I alt fem personer er omkommet. Foreløpig kan vi ikke si noe om alder, kjønn eller fordeling i bilene fordi vi arbeider med identifisering og varsling, opplyser operasjonsleder Magne Kjønnøy klokken 1.30 natt til mandag.
Lensmann i Ørsta Guttorm Hagen sier imidlertid til Dagbladet.no at det er ting som tyder på at bygda Ørsta er hardest rammet. Det er opprettet et kriseteam i kommunen.
To kjøretøy
Ulykken i tunnelen som forbinder Ulstein og Ørsta kommuner skjedde på Ulsteinsiden av tunnelens dypeste punkt.
Politiet bekrefter at to kjøretøy er involvert i trafikkulykken. I ettertid av ulykken oppsto det brann i kjøretøyene. Utover dette er omstendighetene rundt ulykken foreløpig uklare.
- Det vi har holdt på med fram til nå er identifisering og varsling, samt slokking og berging. Etterforskningen av årsak til ulykken kommer i etterkant, sier operasjonsleder.
På grunn av voldsom varme og tett røyk fra brannen tok det tid før redningsmannskaper fikk hentet ut de omkomne.
Politiet har i natt startet avhør av vitner.
- Vi avhører nå vitner som har observert kjøremønsteret til i det minste et av kjøretøyene, sier lensmann i Ørsta.
Verdens dypeste
Eiksundtunnelen ble åpnet 23. februar i fjor, og er med sin dybde på 287 meter verdens dypeste veitunnel. Den forbinder Hareidlandet med fastlandet, og går fra Eika i Ulstein til Sørheim i Ørsta kommune. Eiksundtunnelen er en topp moderne tunnel med 68 nødstasjoner med telefoner som varsler veitrafikksentralen så snart noen løfter av røret, ifølge NTB.
Fotograf Peder Heimland fortalte at det har veltet røyk ut av tunnelen på begge sidene, men at dette avtok etter en stund.
Alt tilgjengelig mannskap fra brannvesenet i Ørsta, Volda og Ulstein rykket ut til tunnelen, og det var også full utrykning fra politi og sykehus.
Et ambulansehelikopter kom til stedet søndag kveld. Det blir opplyst at den ene bilen er totalt utbrent.






















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen