Voldsomt væromslag skapte kaos i Oslo.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips

SKVETTER GODT: Julie Lie har sendt oss denne snutten. Video: Julie Lie. Foto: FREDRIK RUDI

Årets lister er ikke klare ennå.
FOSSER FREM: Bussen forserer oversvømmelse ved Kjelsås. Foto: TORE SKOBBA

FOSSER FREM: Bussen forserer oversvømmelse ved Kjelsås. Foto: TORE SKOBBA

TRE I VEIEN: Trær ble delt i to da lynet slo ned. Foto: BJØRN BREKKE

TRE I VEIEN: Trær ble delt i to da lynet slo ned. Foto: BJØRN BREKKE

LYNET: Slik så det ut fra der en av Dagbladets lesere tok bilde. Foto: STINE ASPELUND

LYNET: Slik så det ut fra der en av Dagbladets lesere tok bilde. Foto: STINE ASPELUND

MÅTTE RØMME UNNA: Disse jentene måtet søke ly da regn og torden braket løs over Bislett stadion. Foto: ERIK BERGLUND

MÅTTE RØMME UNNA: Disse jentene måtet søke ly da regn og torden braket løs over Bislett stadion. Foto: ERIK BERGLUND

NÆRT LYNNEDSLAG: Bjørn Kirø har sendtoss denne snutten. Video: BJØRN KIRØ. Foto: FREDRIK RUDI

OSLO LIVE: Slik så det ut under Oslo live da været slo om. Foto: HARALD S. KLUNGTVEIT

OSLO LIVE: Slik så det ut under Oslo live da været slo om. Foto: HARALD S. KLUNGTVEIT

KJENTE REGNET PÅ KROPPEN: Denne festivaldeltakeren kastet like godt skjorta.  MMS-foto: MARTIN HAUG SCHILDE/OSLO LIVE

KJENTE REGNET PÅ KROPPEN: Denne festivaldeltakeren kastet like godt skjorta. MMS-foto: MARTIN HAUG SCHILDE/OSLO LIVE

 TRAMPOLINE:  Denne trampolinen i Nittedal tok av som en ballong og krasjlandet i et hushjørne førti meter unna: MMS-foto: 2400-tipser.

TRAMPOLINE: Denne trampolinen i Nittedal tok av som en ballong og krasjlandet i et hushjørne førti meter unna: MMS-foto: 2400-tipser.

Oslo, Norge


 SETT FRA MOSSEVEIEN:  Da det ble bekmørkt over Oslo tidlig i uværet fredag kveld. Foto: ARE BURAAS.

SETT FRA MOSSEVEIEN: Da det ble bekmørkt over Oslo tidlig i uværet fredag kveld. Foto: ARE BURAAS.

Værmelding for Oslo

I dag I morgen Fredag Lørdag
Skyet-4°Halvskyet-6°Lettskyet-5°Halvskyet-6°

(Dagbladet): Uværet lot ikke vente på seg til søndag, slik meteorologene spådde. Uværet slo til for fullt i Oslo-området i kveld.

Lyn, torden, sterk vind og store nedbørsmengder skapte kaos i Oslo sentrum og for utøvere og publikum på Bislett stadion.

- Temperaturen falt 11 grader da tordenværet begynte, forteller vakthavende meteorolog Jan-Erik Johnsen til Dagbladet.

Temperaturen falt fra 29 til 18 grader mellom klokka 19.00 og 20.00. Ved  Meteorologisk institutt på Blindern målte de vindkast helt opp til 21,6 meter per sekund.

- Dette er ganske kraftig, sier Johnsen.

40 000 uten strøm
Om lag 40 000 mennesker i Oslo og på Romerike mistet strømmen da det braket løs.

- Om lag 20 000 var uten strøm i 18 minutter på Strømmen og Stalsberg. Rundt 18 000 abonnenter var strømløse ti minutters tid på Kringsjå, Kjelsås og Korsvoll i Oslo. Vi var forberedt via værmeldingen om at det kunne bli slike forhold i kveld, og hadde innkalt ekstra folk på forhånd, sier operativ leder i Hafslund Nett, Kristian Lian, til Dagbladet.

Hafslunds nett forsyner 520 000 kunder i Oslo og Akershus med strøm.

- De fleste stedene der lynet slo ned, kunne vi bare kople på spenningen igjen da uværet hadde gitt seg. Men noen steder må våre folk ut i felten og bytte transformatorer. Derfor er det fortsatt noen som vil være uten strøm noen timer, sier Lian.

Lyn- og tordenværet begynte fra 20-tiden å slå til også i Follo-regionen, og Hafslund er forberedt på meldinger om flere strømløse i løpet av kvelden.

- Dette var et kraftig uvær med sterke spenninger i lufta, men det er ikke så uvanlig at slikt dukker opp om sommeren, sier Hafslunds operative leder Kristin Lian.

Slo ned i to hus
 - Det store raset av telefoner og falske brannalarmer startet ved 19.20-tiden. Vi rykket ut til lynnedslag i to eneboliger - i Toppåsveien på Mastemyr og i Granbakken 32 på Klemetsrud, sier fungerende vaktkommandør Arne Berget ved Oslo brann- og redningsetat til Dagbladet.

Lynet hadde slått ned der strømkablene går inn i husene.

- Det var svidd i veggen, men begge steder ble det slukket uten større skader, sier Berget i 22-tiden.

Da hadde meldinger om falske brannalarmer og oversvømmelser over hele byen lagt seg.

Måtte avlyse TV 2-sending
Hos Oslo-politiet glødet sentralbordet da uværet sto på som verst.

- Det er full fart hos oss, sier operasjonsleder Heidi Benham Grundstad ved Oslo politidistrikt til Dagbladet.

- Ved Holtegata og Bogstadveien har et stort tre falt over trikkelinjene. Vi har måtte sperre av et stort område, sier operasjonslederen. Hun sier det ikke er meldt om personskader som følge av uværet.

I Oslos paradegate Karl Johan raste ting ned fra taket av TV 2s lokaler. Også der måtte politiet sette opp sperring. TV 2 opplyser at programmet «Sommertid», som skulle vært sendt fra taket klokka 20.00, måtte avlyses på grunn av de store nedbørsmengdene.

Brannvakta i Oslo har kokt over siden 19-tiden.

- En haug med alarmer er utløst, særlig mange fra Holmenkollen. Mye tyder på at de er utløst av lyn og torden. Vi har ikke fått melding om alvorlige branntilfeller, sier vakthavende brigadesjef i Oslo brann- og redningsetat til Dagbladet.

Glade festivaldeltakere
Pressesjefen i festivalen Oslo Live på Kontraskjæret i Oslo sier overraskende nok at uværet lagde god stemning blant publikum.

- Lynet ga jo et lysshow uten like da norske Silver spilte, og det ga et godt grunnlag for resten av kvelden. Folk rev av seg på overkroppen og var helt i ekstase. Men regnet kunne vi selvsagt vært foruten.


- Ble det publikumsflukt?

- Mange søkte ly under trærne, og de som var mest bekymret for været, dro hjem og skiftet. Men de fleste ble på området.
BLOKKERER: Et tre falt over trikkens kjøreledning og blokkerer Holtegata mellom Homansbyen og Uranienborg. Foto: SVEIN GUSTAV WILHELMSEN

BLOKKERER: Et tre falt over trikkens kjøreledning og blokkerer Holtegata mellom Homansbyen og Uranienborg. Foto: SVEIN GUSTAV WILHELMSEN

OPPLYST: Himmelen over Oslo lyste opp under lyn- og tordenværet. MMS-foto: 2400-TIPSER

OPPLYST: Himmelen over Oslo lyste opp under lyn- og tordenværet. MMS-foto: 2400-TIPSER

INGEN SURE MINER: Etter regnværet var det bare å vri opp klærne. Foto: GAUTE HAAVERSEN/OSLO LIVE-STABEN

INGEN SURE MINER: Etter regnværet var det bare å vri opp klærne. Foto: GAUTE HAAVERSEN/OSLO LIVE-STABEN

BUSS UNDER VANN: Denne bussen fikk store problemer da veiene ble oversvømt ved Teknisk museum på Kjelsås. Foto: KEREN OG VEGAR

BUSS UNDER VANN: Denne bussen fikk store problemer da veiene ble oversvømt ved Teknisk museum på Kjelsås. Foto: KEREN OG VEGAR