Lensmannen tar anklagene svært tungt, ifølge kolleger.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
SIKTET: Mannen i 60-årene har fungert som lensmann i Modum i to år.
NY JOBB: Stemningen virket laber på Modum lensmannskontor i dag. Jarle Hopperstad tok over vervet som lensmann forrige fredag. Her på et avhørsrom som den på suspenderte politimannen og hans kolleger har benyttet i forbindelse med saksjobbing. Foto: Thomas Rasmus Skaug
DYPT BEKLAGELIG: Tidligere lensmann i Modum, Halvor A. Hartz, har ingenting å utsette på sin tidligere underordnede, og betegner hendelsen som dypt beklagelig. Foto: Øistein Norum Monsen
- Mannen er siktet for å ha seksuell omgang med en kvinne som han møtte i forbindelse med arbeidet som politimann. Kvinnen hevder hun var for ruspåvirket til å motsette seg den seksuelle omgangen med lensmannen, forteller Halldis Winge, advokat på verv for Spesialenheten.
Ikke akkurat voldtekt
- Er det voldtekt han er anklaget for?
- Det er ikke voldtekt i tradisjonell forstand. Jeg kan ikke utdype det ytterligere, utover at det er grov uforstand i tjenesten, sier Winge.
Hun vil ikke kommentere hvorvidt kvinnen har møtt lensmannen en kveld på byen - eller om han også var ruspåvirket når overgrepet skal ha skjedd.
Nekter straffeskyld
Lensmannen nekter for å ha gjort noe straffbart.
Han ble pågrepet forrige mandag og satt i varetekt fram til tirsdag kveld på grunn av bevisforspillelsesfaren. Winge bekrefter at det er foretatt ransaking både av mannens arbeidsplass og av hans hjem.
Bjørn Erik Sem-Jacobsen, konstituert politimester for Nordre Buskerud politidistrikt, har samarbeidet med den siktede lensmannen i flere år.
- Lensmannen tar anklagene svært tungt, og kjenner seg ikke igjen i siktelsen. Nå blir han ivaretatt av kolleger, sier Sem-Jacobsen.
Selv ble han svært overrasket da han hørte om anklagene.
- Slik jeg oppfatter mannen, er han en svært hyggelig og flink kollega, sier Sem-Jacobsen.
- Dypt beklagelig
Også tidligere lensmann i Modum, Halvor A. Hartz, roser lensmannens personlighet og arbeidsinnsats.
- Denne saken er dypt beklagelig for alle den angår, sier Halvor A. Hartz til Dagbladet.no.
Som sjef hadde han ikke noe å utsette på sin tidligere underordnede.
- Da jeg var lensmann fant jeg aldri anledning til å stille spørsmål ved hans egnethet. Han var en meget dyktig og effektiv politimann, sier Hartz.
Følger rutiner
Dagbladet.no har i dag besøkt lensmannskontoret på Modum. Fredag ble Jarle Hopperstad konstituert som ny lensmann.
Han ønsker ikke å si noe om hvilke tanker de ansatte ved lensmannskontoret gjør seg rundt det som er skjedd.
- Vi har våre rutiner vi går i gjennom når sånne ting skjer, sier Hopperstad til Dagbladet no.
På generelt grunnlag uttaler Hopperstad at det er en lettelse «at de slipper å etterforske sine egne».
Dagbladet har snakket med flere i Modum som kjenner lensmannen.
- Blid og munter
- Jeg oppfatter ham som en blid og munter person som er veldig hyggelig, sier en kvinne i 50-årene. Hun reagerer med sjokk når hun får høre hva lensmannen er siktet for.
- Det hadde jeg aldri trodd om ham, sier hun.
- Modum er et veldig gjennomsiktig samfunn hvor de fleste kjenner hverandre. Jeg synes det er underlig om lensmannen har valgt å gjøre noe straffbart her, sier en kvinne i 40-årene.
Ingen av de Dagbladet snakket med ønsket å stå fram med navn i avisen.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no























Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen